BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Shëndeti

Ja çfarë ndodh në trup kur flini më pak se gjashtë orë

Ja çfarë ndodh në trup kur flini më pak se gjashtë

Këshilla e ekspertëve është që çdo i rritur duhet të flejë mesatarisht nga shtatë deri në nëntë orë. Nuk është sekret se një natë pa gjumë është një gjë e zakonshme për disa njerëz, por mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore, sipas mjekëve.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që luftojnë me pagjumësinë.

Mungesa e gjumit të mjaftueshëm mund të çojë në një sërë problemesh, nga rritja e niveleve të ankthit deri te humbja e produktivitetit. Doktor Sue Peacock ka paralajmëruar për ndryshimet që do të ndjeni.

Mungesa e gjumit mund të rrezikojë të gjithë sistemin imunitar, dhe ja çfarë mund të ndodhë me trupin nëse flemë më pak se gjashtë orë:

imuniteti më i dobët

niveli i rritur i ankthit

rrezik i shtuar për depresion

çrregullime të ciklit menstrual

shtim në peshë

humbja e produktivitetit

Hulumtimet e fundit gjithashtu konfirmojnë se më pak se gjashtë orë gjumë mund të ndikojnë në shëndetin tonë në mënyra të ndryshme.

“Hulumtimi ynë tregon se njerëzit që flenë vetëm gjashtë orë në natë ose edhe më pak janë të ekspozuar ndaj një rreziku dukshëm më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare si hipertensioni, goditjet në tru dhe sulmi në zemër. Ekziston gjithashtu një rrezik i shtuar i diabetit dhe sëmundjeve të tjera kronike. Jo vetëm kaq, mungesa e gjumit është gjithashtu e lidhur ngushtë me kujtesën dhe dëmtimin kognitiv, madje rrit rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit”, shpjegoi doktoresha Sue Peacock.