Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja pesë arsyet jo normale pse ju shfaqen venat e dukshme

Postuar: 18/10/2018 - 16:58

Venat e dukshme mund të jenë normale vetëm për llojin tuaj të lëkurës

Venat e  dukshme ndonjëherë mund të na tregojnë për disa probleme shëndetësore Venat paraqesin një sistem të zgjuar të valvulave me një kalim që kryejnë një funksion të rëndësishëm të dërgimit të oksigjenit nga trupi në zemër.
 
Normalisht, ne nuk mendojmë për venat tona aq shumë derisa t’i shohim ato duke u hapur nën lëkurë. Nëse venat tuaja bëhen të dukshme dhe nuk mund të kuptoni se pse ka ndodhur kjo, mos u shqetësoni. Venat e  dukshme ndonjëherë mund të na tregojnë për disa probleme shëndetësore, por në shumë raste ato kanë shkaqe natyrore që nuk janë të rrezikshme për shëndetin tuaj.
 
Venat e dukshme mund të jenë normale vetëm për llojin tuaj të lëkurës
 
Specialistët thanë se njerëzit me lëkurë të çelur kanë më shumë gjasa të kenë venat e dukshme sesa ata me ton të errët të lëkurës. Lëkura e hollë mund të jetë gjithashtu një arsye.
 
Teksa plaken, shtresa e yndyrës nën lëkurë bëhet e hollë dhe e hollë. Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshuar shpesh kanë venat e shquar në duart, këmbët dhe pjesët e tjera të trupit. Përveç kësaj, venat e disa njerëzve zakonisht qëndrojnë më pranë sipërfaqes së lëkurës së tyre.
 
Venat mund të bëhen të shquar pas ushtrimit
 
Venëzimi i venave gjatë një stërvitjeje është normale. Kur ju ushtroni, muskujt tuaj punojnë, ata fryhen dhe të shtyjnë venat tuaja në drejtim të sipërfaqes së lëkurës, duke i bërë ato të dukshme. Pas ushtrimit, muskujt tuaj tërhiqen dhe venat tuaja bëhen më pak të dukshme.
 
Venat gjatë shtatzënisë
 
Venat e dukshme janë një çështje, me të cilën përballen shumë gra shtatëzëna dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Vëllimi i gjakut i një gruaje shtatzënë është më i lartë se i një gruaje jo shtatzënë dhe venat po përpiqen të mbajnë lart këtë sasi të shtuar të gjakut. Rrjeti i anijeve është duke punuar jashtë orarit për të transportuar vëllimin e rritur të gjakut rreth trupit të gruas për të ushqyer fetusin. Nëse përjetoni venat e dukshme gjatë shtatzënisë, por ju kurrë nuk i keni pasur ato më parë, ata ndoshta do të ‘zhduken’ pas lindjes.
 
Venat fryrë janë normale nëse keni yndyrë të ulët të trupit
 
Yndyra e ulët e trupit gjithashtu mund të jetë një arsye për venat tuaja të dukshme. Njerëzit e hollë kanë një shtresë të hollë dhjami nën lëkurën e tyre dhe kjo shtresë e hollë e yndyrë nuk mund të mbulojë plotësisht venat që i bën ato më të shquara.
 
Ka raste kur venat e shquar janë një arsye për të vizituar mjekun
 
Në shumë raste venat e shquara janë normale dhe të shëndetshme dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Sidoqoftë, nëse venat venat shoqërohen nga simptoma të tjera si dhimbja e gjoksit, gulçimi, ulçera pranë venave ose venave të fryrë, duhet të vizitoni një mjek. Këto simptoma mund të shkaktohen nga probleme shëndetësore të tilla si venat me variçe, tromboflebiti dhe sëmundjet venoze, dhe ato nuk duhet të injorohen.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 09:39

Diabeti është një sëmundje epidemike, e cila kohët e fundit po shfaqet në mjaft raste edhe pse mjekët janë gjithmonë të angazhuar me trajtimin e saj. Por ekzistojnë dy lloje diabeti. Diabeti i tipit 1.

Postuar: 21/01/2019 - 09:19

Misri, një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një

Postuar: 21/01/2019 - 07:59

Nëse rutina jonë e kozmetikës është gjithnjë në ndryshim, përse të mos jenë dhe disa zakone të tj

Postuar: 20/01/2019 - 23:20

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanp

Postuar: 20/01/2019 - 23:10

Burrat dhe gratë janë të ekspozuar në mënyrë të barabartë ndaj sëmundjeve të zemrës, por shkaqet

Postuar: 20/01/2019 - 22:36

Duke parë që sa vijmë dhe shëndoshemi, jo vetëm që na shqetëson dhe na mërzit, por gjithashtu mun

Postuar: 20/01/2019 - 22:00

Në shumë kultura hudhra përdoret për infeksionet vaginale dhe probleme të tjera që lidhen me shën