BREAKING NEWS

Thellohet tragjedia për familjen nga Vora, babain ia vrau gjyshi dhe nëna ndodhet në burg, aksidentohet për vdekje djali i Kudret Saliajt. Ishte duke udhëtuar me...

Thellohet tragjedia për familjen nga Vora, babain ia vrau gjyshi dhe
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë! Makina përplas për vdekje djalin e Kudret Saliajt

Aksident i  rëndë! Makina përplas për vdekje djalin e Kudret
x
BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x

Shëndeti

Ja pse nuk duhet ta mbështillni kurrë ushqimin me letër alumini

Ja pse nuk duhet ta mbështillni kurrë ushqimin me letër alumini

Për të ruajtur ushqimin e mbetur, zakonisht përdorim një copë letër alumini. Ne përgjithësisht e bëjmë këtë për të parandaluar grumbullimin e mizave në ushqim, ose për ta mbajtur atë të ngrohtë. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se kjo është një zgjidhje shumë e keqe dhe e dëmshme.

Kur mbulojmë ushqimin e sapo gatuar ose të ringrohur me letër alumini, të cilën zakonisht e blejmë për këtë qëllim, lejojmë që bakteret në ushqim të zhvillohen më shpejt. Bakteret favorizohen nga temperaturat më të larta, në të cilat mbijetojnë më lehtë, dhe më pas riprodhohen më shpejt, gjë që çon në prishjen më të shpejtë të ushqimit.

Në vend të kësaj, do të ishte mirë që ushqimi të vendoset në një enë të madhësisë së duhur, domosdoshmërisht me kapak. Ushqimi duhet të ruhet menjëherë në frigorifer, dhe të mos lihet në temperaturë ambienti, sepse është mjaft i favorshëm edhe për bakteret. Vetëm kështu do të jemi të sigurt se ushqimi nuk do të prishet.