Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja rreziqet që sjell mungesa e jodit tek nënat e reja

Postuar: 23/10/2018 - 18:12

Shkaktarët e infertilitetit janë të shumtë, por midis tyre është dhe mungesa e jodit. Jodi është i pranishëm në shumë ushqime si tek peshku, kripa, frutat dhe perimet.

Ky mineral është shumë i rëndësishëm për trupin dhe në veçanti për gratë që ëndërrojnë të kenë një fëmijë.

Sipas një studimi të fundit nga Institutet Kombëtare të Shëndetit, nivelet e ulëta të jodit zvogëlojnë shanset e gruas që të mbetet shtazan, prandaj duhet ta keni në monitorim të herëpashershëm.

Studimi u konstatua nga të dhënat e 500 çifteve që kishin planifikuar të kishin një fëmijë ndërmjet viteve 2004 dhe 2009,.

Ky studim kishte si qëllim analizimin e lidhjes mes shtatzënisë dhe mënyrës së jetesës.

467 që ishin të përfshira në studim ju nënshtruan analizave të ndryshme, duke përfshirë edhe nivelet e jodit në gjak. 260 gra ose 55.7%, kishin jod të mjaftueshëm. 102 ose 21.8% e tyre kishin një mungesë të lehtë dhe 97 gra ose 20.8%, kishin një mangësi jo shumë të rëndë dhe 1.7% e tyre mangësi të rëndë.

Hulumtuesit nëpërmjet një llogaritjeje matematikore llogaritën mundësinë për të ngelur shtazan në çdo cikël menstrual. Vlerat më pak se një tregojnë një probabilitet të ulët për të mbetur shtatëzan dhe vlerat më të larta se një tregojnë një mundësi më të lartë për të mbetur shtatëzan.

Gratë me mangësi të lehtë të jodit dhe ato me mangësi të theksuar kanë vlera nën 1 dhe kjo është arsyeja pse kanë probabilitet më të ulët për të mbetur shtatëzan.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 09:39

Diabeti është një sëmundje epidemike, e cila kohët e fundit po shfaqet në mjaft raste edhe pse mjekët janë gjithmonë të angazhuar me trajtimin e saj. Por ekzistojnë dy lloje diabeti. Diabeti i tipit 1.

Postuar: 21/01/2019 - 09:19

Misri, një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një

Postuar: 21/01/2019 - 07:59

Nëse rutina jonë e kozmetikës është gjithnjë në ndryshim, përse të mos jenë dhe disa zakone të tj

Postuar: 20/01/2019 - 23:20

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanp

Postuar: 20/01/2019 - 23:10

Burrat dhe gratë janë të ekspozuar në mënyrë të barabartë ndaj sëmundjeve të zemrës, por shkaqet

Postuar: 20/01/2019 - 22:36

Duke parë që sa vijmë dhe shëndoshemi, jo vetëm që na shqetëson dhe na mërzit, por gjithashtu mun

Postuar: 20/01/2019 - 22:00

Në shumë kultura hudhra përdoret për infeksionet vaginale dhe probleme të tjera që lidhen me shën