Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja se si të bëheni një person i pëlqyeshëm!

Postuar: 24/06/2018 - 14:48

Krijimi i shoqërive të reja nuk është proces edhe aq i lehtë. Ka shumë gjëra që duhet t’i mbani në konsideratë para se ta bëni këtë – duke filluar nga vendi ku do t’i takoni këta njerëz të rinj, e deri te mënyra si do ta shpenzoni kohën bashkë.

 

Dhe çfarë ndodh nëse vërtetë ju pëlqejnë miqtë e rinj por nuk jeni të sigurt se a iu pëlqeni atyre?

Së fundmi shumë studime psikologjike kanë sugjeruar se ka disa mënyra si ta bëni veten më të pëlqyeshëm, diçka që mund t’ju duhet për gjithçka, duke filluar nga krijimi i shoqërive të reja, por edhe për intervista të punës.

Zbuloni, mos u fshihni

Mund t’ju duket si opsion i duhur t’i shmangeni pyetjeve të ndryshme për shkak se nuk dëshironi të zbuloni shumë gjëra për veten apo ndiheni të turpshëm.

Por, siç duket, personat ju shohin si më shumë pozitiv nëse ndani informacione interesante me ta.

Ndani diçka personale

Një studim i kryer nga psikologut e Universitetit Shtetëror të Nju Jorkut ka zbuluar se ndarja e një informacioni për veten që nuk e ndani me shumicën e njerëzve, mund ta rritë intimitetin mes dy personave.

Dhuroni komplimente, por mos e teproni

Fjalët që zgjidhni për të përshkruar tjerët mund të kenë shumë domethënie. Disa hulumtime sugjerojnë se njerëzit pa vetëdije i lidhin fjalët që përdorin për të përshkruar të tjerët me personalitetin e tyre.

Kjo aplikohet qoftë nëse përdorni fjalë negative, pozitive apo çfarëdo. Prandaj, kini kujdes çfarë fjalë zgjidhni.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2018 - 22:20

Ekspertët thonë se njerëzit nuk duhet të kenë frikë nga frutat, por thjesht të përkujdesen për racionet.

Frutat si avokado, arra e kokosit, frutat e thata dhe lëngjet e frutave kanë kalori.

Postuar: 16/07/2018 - 22:09

Frutat përmbajnë kalori dhe sheqerna natyralë, ndaj nuk duhet të konsumoni më shumë se dy racione

Postuar: 16/07/2018 - 21:47

Farat e shalqinit përmbajnë pak kalori por shumë ushqyes.

Postuar: 16/07/2018 - 21:14

Rrushi, veçanërisht ai me ngjyrë të kuqe ose vjollcë përmban një sërë substancash mirëbërëse siç

Postuar: 16/07/2018 - 21:08

Do të kënaqeni me shijen e shkëlqyeshme dhe me të mirat e shumta, të cilat jua ofron kjo pije.

Postuar: 16/07/2018 - 21:03

Hormonet kontrollojnë zhvillimin, rritjen, funksionin riprodhues, metabolizmin, humorin, peshën,