Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja sëmundjet që paralajmëron dhimbja në sqetullën e djathtë

Postuar: 17/08/2018 - 23:01

Ndjenja e dhimbjes në sqetullën e djathtë mund të nënkuptojë çdo gjë, nga një muskul i tendosur në një infeksion të lëkurës ose nyjeve limfatike. Dhimbja e sqetullës të djathtë mund të ndërhyjë edhe në aktivitetet e përditshme, sepse zakonisht e përdorim shumë krahun e djathtë.

Shumë njerëz kanë tendencë të shqetësohen për këtë dhimbje. Për shembull, nëse ka një gungë në sqetull, disa mund të pyesin veten nëse ajo ka lidhje me kancerin. Fatmirësisht, shumica e arsyeve për dhimbje në sqetullën e djathtë të grave dhe burrave nuk është asgjë për t’u shqetësuar.

Lëkura në sqetull është shumë delikate, kjo tregon se veshja e shtrënguar apo depilimi, shkaktojnë kruajtje të sqetullave dhe skuqje që mund të sjellin një ndjesi dhimbje. Edhe aktivitetet e përditshme mund të shkaktojnë dhimbje në sqetullën, kraharorin dhe shpatullën tuaj të djathtë.

Sipas hulumtimit të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Kozmetike, depilimi i sqetullave zakonisht shkakton acarim të lëkurës . Përdorimi i teknikave të duhur të depilimit mund të ndihmojë në parandalimin dhimbjes.

Mjekët nga Universiteti Shtetëror i Ohajos raportojnë se një tjetër arsye pse mund të ndjeni dhimbje në sqetull janë dhe sëmundjet e zemrës. Ngushtimi i arterieve të vogla në krahë bëhet i dhimbshëm, pasi gjaku i pasur me oksigjen nuk mund të arrijë deri në gjymtyrë. Kjo mund të jetë një ndërlikim i problemeve të tjera kardiovaskulare si presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë, ose sëmundja e zemrës. Për të parandaluar dhimbjen e sqetullës që është shkaktuar nga sëmundja e arteries së krahut (një formë e PAD), është e rëndësishme që zemra juaj të jetë e shëndetshme. Kujdesuni të konsumoni ushqim bio dhe të freskët.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/09/2018 - 09:48

Ja receta për dhimbjen e shpinës e të nervit shiatik

Përbërësit: 

200 ml qumësht
4 thelpinj hudhër

METODA E PËRGATITJES:

Postuar: 26/09/2018 - 09:41

Pse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.

Postuar: 26/09/2018 - 09:21

 Një dhimbje koke nuk është aspak e këndshme, sidomos kur ajo ju godet në punë apo në rrugë.

Postuar: 26/09/2018 - 09:18

Gjithmonë kini parasysh këto gjëra:

Ngjyra e së verdhës së vezës

Postuar: 26/09/2018 - 08:55

Vendosja e një pike mjalti para gjumit në kërthizë mund të shërojë deri në 35 sëmundje

Postuar: 26/09/2018 - 08:35

Duhet të pini ujë me limon çdo mëngjes, për shkak të 2 efekteve pozitive- është shumë e thjeshtë

Postuar: 26/09/2018 - 08:02

Infeksioni ne fyt është një infeksion bakterial që mund të bëjë që fyti të ndihet i lënduar dhe