BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Shëndeti

Jeni kurioz ta dini? Ja çfarë i ndodh organizmit tuaj kur pini ujë

Jeni kurioz ta dini? Ja çfarë i ndodh organizmit tuaj kur pini

Uji është i domosdoshëm për shëndetin, mirëqenien dhe jetëgjatësinë tonë.

Duke qenë se mbi 60% e përmbajtjes së trupit është ujë, ai është i domosdoshëm për të garantuar funksionin e plotë të çdo organi në trup.

Rëndësia e ujit për organizmin nuk prek vetëm mbipeshën por edhe trurin.

Në AgroWeb.org do të mësoni për 5 arsye të rëndësishme përse duhet të pini ujë gjatë ditës.

Metabolizmi Bëhet Më I Shpejtë

Nëse dëshironi që metabolizmi juaj të mos dembeloset, atëherë duhet të pini ujë.

Ekspertët thonë se prania e ujit në organizëm e përshpejton metabolizmin.

Sipas tyre, vetëm pas pirjes së dy gotave ujë, metabolizmi përshpejtohet me 30 përqind.

Ekspertët paralajmërojnë se nëse njerëzit pijnë mbi 1.5 litra ujë në ditë, do të mund të djegin 17, 400 kalori ekstra në vit.

Trupi Ka Më Shumë Energji

Uji është i një rëndësie thelbësore për energjinë e trupit.

Njerëzit që kanë një organizëm të hidratuar kanë një performancë më të mirë fizike në palestër.

Pirja e ujit i kthen karbohidratet në energji dhe i pajis indet muskulore me amino acide të rëndësishme.

Mbani gjithmonë ujë me vete në palestër.

Lëkura Shkëlqen Nga Pastërtia

Nëse pini ujë rregullisht çdo ditë, lëkura juaj do ju falenderojë.

Në mungesë të ujit, lëkura ngjan e fikur, përthahet dhe rrudhat ngjajnë më të thella.

Sigurisht që uji nuk i zgjidh problemet ekzistuese, por do ju çelë fytyrën dhe do mbajë larg inflamacionin nga lëkura.

Më Pak Fryrje Në Stomak

Kur trupi percepton rrezikun e dehidratimit, nis të akumulojë shumë ujë duke krijuar kështu atë fryrjen e bezdisshme dhe të parehatshme në stomak.

Për këtë arsye, nëse dëshironi të keni një fizik më të hollë dhe të mos ndiheni të fryrë, pini shumë ujë gjatë ditës.

Më Shumë Përqendrim Në Punë

Nëse keni vështirësi të përqendroheni në punë atëherë pini një gotë ujë.

Është kaq e thjeshtë. 80 përqind e përmbajtjes së trurit është ujë, dhe për këtë arsye në mungesë të tij truri është i mjegulluar.

Pini ujë që të keni kujtesë të mirë dhe të jeni krijues.