Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Jeni me kollë? Ky është një ilaçi i shkëlqyeshëm natyral

Postuar: 19/03/2019 - 19:06

Xhinxheri është një aleat i shkëlqyer natyror kundër llojeve të ndryshme të sëmundjeve dhe në këtë artikull ne do t’ju tregojmë se si ta bëni atë edhe më të shijshëm me recetën e xhenxhefilit të ëmbël.

Për "ëmbëlsirë" në ushqim patjetër do të kemi nevojë për një sasi të madhe të sheqerit dhe të konsumohet një pjesë e këtij xhinxheri të ëmbëlsuar i cili do të na ndihmojë të eliminojmë kollën dhe do të ndihmojë shumë procesin tonë të tretjes.

Ja se si mund të përgatitet:

Përbërësit:500 gram xhinxher të freskët, 500 gram sheqer (ju gjithashtu mund të përdorni sheqer kallami) dhe një gjysmë litri ujë.

Përgatitja:

Së pari ju duhet të merrni rrënjë xhinxheri me lëvozhgë, pastaj prijeni atë në kuba ose feta të holla, si ju preferoni.

Vendosni ujë në një enë, hidhni xhenxhefil në të ndërsa e keni përgatitur. Vlojeni për rreth gjysmë ore, derisa xhinxheri të jetë zbutur.

Merrni copat e xhenxhefilit, vendosini përsëri në tenxhere të mbuluar me ujë dhe shtoni sheqerin.

Trazoini herë pas here, dhe pas rreth 45 minutash, xhinxheri juaj do jetë ëmbëlsuar dhe do të jetë gati. Lëreni më pas të thahet dhe të ngrij atë për disa orë.

Receta e xhenxhefilit me mjaltë

Nëse nuk dëshironi të përdorni sheqer ju mund të provoni një recetë alternative me mjaltë. Në këtë rast procedura është edhe më e thjeshtë. Doza është një filxhan mjaltë për dy kilogram xhenxhefil të freskët dhe dy gota uji dhe më pas procedura si më lart.

Gjithashtu, uji që rezulton nga vlimi i xhenxhefilit dhe i sheqerit nuk duhet të hidhet, mund ta pini atë si një çaj bimor për tretje dhe freskuese.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si polio, e cila goditi dhe paralizoi qindra fëmijë në Britani dhe SHBA vitin e kaluar.

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.

Postuar: 19/04/2019 - 08:21

Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit