BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Shëndeti

Jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm! Çfarë duhet të dini për konsumimin e këtij fruti, ja përfitimet që ka nëse e konsumoni rregullisht

Jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm!

Produktet e përbëra nga lajthitë janë ndër ushqimet më të shijshme edhe kur nuk përmbajnë asnjë gjurmë sheqeri. Zakonisht, ato i gjejmë si përbërës në çokollata, pasi lajthitë karakterizohen nga një ëmbëlsi unike.

Lajthitë mund të hahen të gjalla, të pjekura ose të bluara në formën e pralinës (kremit). Por përveçse janë një rostiçeri ideale e ëmbël, ato mund të ofrojnë shumë përfitime shëndetësore.

Të pasura me lëndë ushqyese si vitamina E, yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra, lajthitë mbrojnë shëndetin tonë në mënyra të ndryshme.

Konsumimi i rregullt i lajthive mbron funksionimin e duhur të zemrës, duke ulur nivelin e kolesterolit. Një studim i mëparshëm zbuloi se një dietë e pasur me lajthi uli nivelet e kolesterolit të lipoproteinave me densitet të ulët. Ky është lloji i kolesterolit që mund të rrisë rrezikun e problemeve të zemrës.

Studiuesit arritën në përfundimin se mënyra më e mirë për të korrur përfitimet shëndetësore të lajthive është t’i hani ato çdo ditë, pa rritur marrjen e përgjithshme të kalorive.

Një studim tjetër konfirmoi përfitimet e mësipërme në shëndetin kardiovaskular, duke vënë në dukje gjithashtu se nuk kishte rritje të peshës trupore të pjesëmarrësve të cilët konsumuan lajthi.

Prandaj, ky zbulim mund të lehtësojë disa shqetësime në lidhje me përmbajtjen e lartë kalorike të arrave duke e zëvendësuar racionin e tyre me lajthi.

Reduktimi i inflamacionit është gjithashtu një përfitim që ofrojnë lajthitë. Sipas një studimi, ngrënia e një diete të pasur me lajthi reduktoi shenjat e inflamacionit tek pjesëmarrësit.

Megjithatë, një  studim tjetër zbuloi se ndryshimi në shënuesit inflamatorë pas ngrënies së lajthive ishte jonë nivele mjaft të larta, për të cilën studiuesit u shprehën se duhen parë edhe faktorë të tjerë të cilët përcaktojnë efektin e lajthive në inflamacion.

Përmirësonë ndjeshmërinë ndaj insulinës

Ngrënia e një përzierje arrash që përfshin lajthi mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit.

Një provë e vogël kërkimore arriti në përfundimin se ngrënia e një arra të përzier prej 30 g e cila përmbante 7.5 gr lajthi çdo ditë, përmirësonin ndjeshmërinë e pjesëmarrësve ndaj insulinës gjatë 12 javëve.

Reduktimi i ndjeshmërisë ndaj insulinës luan një rol në zhvillimin e diabetit të tipit 2. Përmirësimi i kësaj ndjeshmërie redukton rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundjeje.