Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ju mpihen duart dhe këmbët? Dy arsyet pse duhet të shkoni urgjent te mjeku

Postuar: 14/11/2019 - 18:04

Shpesh ose jo, keni ndierë mpirje të këmbëve dhe duarve, por nuk i keni kushtuar rëndësinë e duhur.

Por nuk duhet ta neglizhoni më. Ky problem shëndetësor mund të marrë përmasa edhe më të rënda nëse nuk e vlerësoni seriozisht.Mpirja e duarve dhe këmbëve lidhet me qarkullimin jo normal të gjakut. Ndjesia e shpimit si gjilpëra mund të jetë e lidhur edhe me sklerozën e shumëfishtë, një sëmundje neurovegjetative që shkakton shkatërrim dhe humbje të substancës myelin në sistemin nervor qendror.

Një mpirje gjithashtu mund të fshehë një trombozë venoze. Kjo për shkak të pranisë së mpiksjes brenda lumenit venoz që pengon rrjedhën normale të qarkullimit të gjakut që parandalon rrjedhën e oksigjenit në inde.

Nëse ju përjetoni dhimbje, gjymtyrë të ftohtë, më mirë të konsultoheni me mjekun.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 11:21

Ne duhet të kuptojmë se cila është sëmundja më e frikshme nga popullata. Është një inflamacion akut i meninges, që janë membranat konturuese që rrethojnë palcën kurrizore dhe trurin.

Postuar: 11/12/2019 - 14:28

Hulumtuesit sugjerojnë, që në paketimet e ushqimeve duhet të shkruhet se sa kohë dhe ushtrime fiz

Postuar: 11/12/2019 - 14:26

Shumë persona mund të na e kenë thënë diçka të tillë, por nuk ia kemi vënë veshin.

Postuar: 11/12/2019 - 11:07

Kamomili konsiderohet një bimë e sigurt dhe është përdorur në shumë kultura për shërimin e sëmund

Postuar: 11/12/2019 - 10:43

Mjafton të merrni një enë të madhe dhe ta mbushni me ujë të ngrohtë.

Postuar: 10/12/2019 - 15:12

Shkenca e ka aprovuar që roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm.