Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ju rrëqethet trupi kur dëgjoni muzikë? Zbuloni çfarë po ndodh me shëndetin tuaj

Postuar: 13/09/2018 - 18:51

Ju ndodh shumë njerëzve teksa janë duke dëgjuar një këngë të preferuar, apo kur shohin skenat e preferuara të filmave ku mishi u bëhet kokrriza-kokrriza.

Por ç’do të thotë për shëndetin nëse ju rrëqethet trupi? Në fakt ka një lidhje të ngushtë mes gjendjes shëndetësore dhe personalitetit të njeriut si dhe rrëqethjes së trupit.

Sipas një studimi të kryer së fundmi në një festival ku kishte muzikë prekëse, ata që kanë shenjat e një rrëqethjeje janë më të prirur për të jetuar një jetë të lumtur dhe të shëndetshme.

Ekipi i hulumtuesve ka zbuluar se personat të cilët i përjetojnë këto emocione janë më të prirur të kenë lidhje më të forta më të tjerët, të kenë sukses më të madh akademik dhe të gëzojnë shëndet më të mirë se tjerët.

Gjithashtu studimi ka konstatuar se 55% e britanikëve janë të prirur  të përjetojnë rrëqethje trupi gjatë një performancë live, ku kryesisht rrëqethja shfaqet gjatë minutës së parë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2018 - 20:39

Janë të njohura cilësitë e saj qetësuese, por ajo që dihet më pak është fakti që aspirina shërben edhe si përbërja bazë për maskë fytyre – një nga maskat më të suksesshme, me përbërës natyralë.

Postuar: 20/09/2018 - 19:38

A e dini se dhimbja më e vogël e dhëmbëve, mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tuaj?

Postuar: 20/09/2018 - 18:37

Vegjetarianët jetojnë mesatarisht tetë vjet më gjatë se të tjerët.Polemikat mes vegjetarianëve dh

Postuar: 20/09/2018 - 18:21

Keni vënë re kruarje të tmerrshme “atje poshtë”?

Postuar: 20/09/2018 - 18:11

Dëgjimi i një fishkëllimi të vazhdueshëm në vesh, tringëllimë në vesh, nuk është vetëm i bezdissh

Postuar: 20/09/2018 - 17:54

Shumë prej jush nuk e dinë se kripa sjell përfitime të pabesueshme për flokët tona.

Postuar: 20/09/2018 - 17:44

Shpesh kemi dëgjuar për rastet kur njerëzit kanë shitur organet e tyre në këmbim të parave për të