Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ju zë makina kur udhëtoni? Njihuni me kurën që i jep zgjidhje një herë e mirë këtij problemi

Postuar: 21/03/2019 - 09:27

Gjatë udhëtimeve me makinë, anije apo aeroplan me siguri keni ndjerë një herë përzierje të stomakut e një seri ndjesish të tjera të pakëndshme.

Shkaqet janë gjithnjë të njëjta një mori sinjalesh miks qe truri juaj merr në të njëjtin moment.

Kjo gjë ju bën të ndiheni të turbullt dhe të sëmurë.

Një nga metodat më të vjetra është kura me xhenxhefil.

Një mënyrë e rikonfirmuar edhe nga studimet më të fundit, të cilave i referohet AgroWeb, xhenxhefili është efikas në parandalimin dhe qetësimin e trupit kur ju zë makina, deti apo aeroplani.

Shkenctarët Danez gjatë një studimi që përfshiu 80 persona para një udhëtimi me anije testuan fuqinë e xhinxherit.

Studimi tregoi se personat  që konsuamuan xhinxher përpara nisjes patën më pak simptoma të turbullimit apo përzierjes nga udhëtimi.

Xhinxheri mund të gjendet në formën e tij natyrale si rrënjë, i freskët, i bluar, në formën e lëngut, apo ushqimeve të tjera.

Nëse vuani nga simptomat e turbullimit nga automjetet dhe po përgatiteni të shkoni diku në çdo rast sigurohuni të keni xhinxher me vete.

Konsumoni xhinxher të paktën disa orë para se të nisni udhëtimin kur bëhet fjalë për një udhëtim të shkurtër.

Nëse po përgatiteni për një udhëtim që zgjat më shumë se 7-8 orë është mirë të filloni të konsumoni xhinxher që një ditë përpara.

Gjatë udhëtimit vazhdoni ta konsumoni në intervale të ndryshme kohore, në momente që e ndjeni veten të dobët.

Ju mund të përgatisni fare lehtë çaj natyral me xhinxher dhe ta keni me ju gjatë gjithë kohës.

Përgatitja

Prisni 6-7 feta nga 1 cm nga rrënja e xhinxherit dhe vëreni te ziejë në 1/2 l ujë të valuar.

Lëreni të ziejë për 6-7 minuta dhe më pas hidheni në një filxhan apo shishe për ta marrë me vete.

Recetën mund ta pasuroni me mjaltë apo limon sipas dëshirës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/04/2019 - 20:24

 Një lëvizje e lehtë mbi ije, një kafshim i pavullnetshëm i buzës së poshtme apo një përkëdhelje pas veshit, të gjitha këto veprime kanë një potencial shumë të fortë erotik gjatë momenteve intime dhe stimulojnë n

Postuar: 24/04/2019 - 18:55

Nuk është ide e mirë që të përfundosh një punë që i përket të nesërmes, ose që nuk është dhe aq e

Postuar: 24/04/2019 - 17:27

Veshkat kryejnë disa funksione themelore për funksionimin e saktë të trupit tonë.

Postuar: 24/04/2019 - 16:26

Soda e bukës është një ndër asortimentet që mund të bëjë çudira me flokët tuaj.

Postuar: 24/04/2019 - 14:26

Ndonjëherë kur jemi me nxitim apo nuk kemi kohë të ulemi diku, ndodh që ta marrim kafen ose çajin

Postuar: 24/04/2019 - 11:43

Cigaret elektronike mund të jenë të kontaminuara me bakterie dhe kërpurdha që janë të lidhura me

Postuar: 24/04/2019 - 10:00

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit