BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Shëndeti

Ka ardhur momenti ta provoni që tani! Fillojeni ditën më një gotë ujë të ngrohtë, 8 aryset që do t'ju befasojnë

Ka ardhur momenti ta provoni që tani! Fillojeni ditën më një

Keni dëgjuar shpesh që një pjesë e mirë e njerëzve që merren me aktivitet fizik apo personazhe të njohur e nisin mëngjesin me një gotë uji të ngrohtë në një stomak bosh. Nëse nuk keni kërkuar për një “pse”, është momenti ta bëni tani.

Të pish ujë të ngrohtë në mëngjes sjell përfitime pafund për shëndetin duke filluar që nga humbja e kileve të tepërta deri tek përmirësimi i sistemit tretës. Sipas mjekësisë të lashtë kineze, ta fillosh ditën duke pirë një gotë ujë me stomak bosh do të thotë të pastrosh sistemin tretës, të përshpejtosh metabolizmin dhe të fuqëzosh sistemin imunitar. Cila janë specifikisht përfitimet që merrni nga uji i ngrohtë esëll?

1. Mund të bini në peshë!
Eshtë gjëja e parë që duhet të bëni çdo mëngjes nëse po përpiqeni të humbisni peshë. Uji i vakët ngre temperaturën e trupit e cila si rezultat rrit shkallën metabolike (shkalla me të cilën trupi ynë djeg kalori). Kur kjo shkallë rritet, trupi ynë është i aftë të djegë më shumë kalori gjatë ditës, gjë e cila na ndihmon të dobësohemi më shpejt.

2. Përmirëson sistemin tretës
Trakti digjestiv aktivizohet duke hidratuar kështu stomakun dhe duke eleminuar toksinat e dëmshme nga trupi. Uji i ngrohtë ul gjithashtu ul rrezikun për kapsllëk dhe përmirëson lëvizjet e zorrëve.

3. Redukton dhimbjen e kokës prej sinuseve
Nëse vuani nga sinoziti, provoni ta nisni mëngjesin me një gotë uji të ngrohtë. Do ta shihni sa do t’ju ndihmojë për të pastruar mukozat e bllokuara, duke çliruar sinuset nga ngarkesat dhe si pasojë, reduktuar dhimbjen e kokës.

4. Përmirëson qarkullimin e gjakut
Zgjerimi i arterieve dhe venave ndikon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Kjo ndihmon gjithashtu në relaksimin e muskujve, çlirimin nga dhimbja e tyre dhe ul riskun për probleme kardiake.

5. Ndihmon që trupi të qëndrojë i detoksifikuar
Temperatura e lartë e trupit bën që të djerësini dhe bashkë me djersën nxirrni jashtë gjithë toskinat e eleminuara nga trupi.

6. Lufton të ftohtin
Nxehtësia që merrni nga uji i ngrohtë është shumë efektiv nëse po kaloni një grip apo keni dhimbje krahërori.

7. Redukton dhimbjet e ciklit menstrual
Kur jeni me perioda provoni të pini ujë të ngrohtë pasi duke rritur qarkullimin e gjakut në muskujt e barkut, muskujt do të qetësohen dhe relaksohen.

8. Parandalon plakjen e parakohshme
E dini që akumulimi i toksinave në trup bën që lëkura të rrudhet më shpejt? Duke pirë ujë të ngrohtë, çlironi toksinat dhe riparoni qelizat e lëkurës duke rritur kështu elasticitetin e saj.

Sa duhet të konsumoni?
Të paktën 2 litra uji të vakët në ditë për të marrë gjithë përfitimet e përmendura më lart.

*Rreziku i vetëm që vjen prej tij është se mund të jetë shumë i ngrohtë në momentin që e konsumoni dhe mund të digjeni. Prandaj para se ta pini, provojeni me duar.