BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Shëndeti

Kanceri i pankreasit quhet 'vrasësi i heshtur', mjeku shpjegon 7 simptoma të pazakonta

Kanceri i pankreasit quhet 'vrasësi i heshtur', mjeku shpjegon 7

Kanceri i pankreasit, i njohur edhe si ‘vrasësi i heshtur’ është një nga ato sëmundje që nuk shfaq simptoma kur sulmon për herë të parë sistemin imunitar të trupit (gjatë fazave të tij të hershme).

Sëmundja mund të prekë pankreasin tuaj, një gjëndër në bark që ndihmon në tretje. Pankreasi juaj lëshon enzima që ndihmojnë tretjen dhe prodhon hormone që ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak. Prandaj kur organi është në telashe, shenja e parë mund të jetë dispepsi. Megjithatë, ka një arsye pse ekspertët e quajnë atë një “vrasës i heshtur”.

Në video, Dr Deeksha Kapoor, Konsulent, Kirurgji GI, Onkologji GI dhe Kirurgji Bariatrike, Instituti i Shkencave Digjestive dhe Hepatobiliare, Medanta, Gurugram, ka shpjeguar se si mund të identifikohen simptomat e këtij vrasësi të heshtur dhe çfarë duhet bërë për të mbajeni pankreasin të sigurt nga sëmundje dhe gjendje të tilla.

Me pak fjalë, ja çfarë kërkon doktori që të dini për shenjat dhe simptomat e kancerit të pankreasit:

Asgjë nuk shfaqet në fazat e para. Megjithatë, kur njerëzit shohin ose përjetojnë simptoma, ato shpesh janë të ngjashme me simptomat e kushteve të tjera mjekësore, të tilla si ulçera ose pankreatiti. Ndërsa kanceri rritet, këto janë disa shenja që pacienti mund të përjetojë:

-Fryrje

-Dobësi

-Humbje e oreksit

-Nauze ose të vjella

-Një ndjesi djegieje brenda stomakut

-Ënjtje e dhimbshme në stomak ose në këmbë (kryesisht ndodh për shkak të mpiksjes së gjakut).

-Ndryshimi i ngjyrës së lëkurës (mishrat dhe buzët mund të zverdhen)

Shënim: Është e rëndësishme që të kontrolloheni nga një mjek kur përjetoni ndonjë simptomë të pashpjegueshme që ju shqetëson. Shumë kushte të tjera mund të shkaktojnë këto simptoma, kështu që konsultimi me mjekun është gjëja e duhur që duhet të bëni.