Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kanë më shumë hekur se sa 1.5 kg mish viçi dhe aftësi të jashtëzakonshme shëruese për një sërë sëmundjesh, njihuni me vezët që bëjnë mrekullinë për shëndetin tonë

Postuar: 25/11/2019 - 14:55

Shkenca ka aprovuar se sa janë shëruese vezë e Thëllëzës japoneze. Efekti i shërimin është një efekt i dobishëm për trupin e njeriut, sidomos sistemi i qarkullimit të gjakut, zemra, mëlçi dhe veshkat. Me sukses e ndihmojë në trajtimin e astmës, migrenës, anemi, tension të lartë, tensioni nervor, sëmundje të zemrës, çrregullime të gjakut, yndyrë ne gjake (trigliceride etj.) çrregullime në tretje etj.

Për njerëzit të cilët janë anemike, mjekësia rekomandon marrjen e ushqimeve që janë të pasura në hekur! Me se shumti hekur qe konsumohet nga njeriu është nga mishi i viçit të rinj. Në krahasim, një vezë e Thëllëzës Japoneze nga një mesatare prej 12-13 g, përmban me shumë Hekur se 1,5 kg mish viçi.

Vezë thëllëzës japoneze, në krahasim me vezë të pulës, përmbajnë fosfor 5 herë më shumë, 7 herë më shumë hekur, 10 herë vitaminë B kompleks (B1, B2, B6, B12). Ata gjithashtu përmbajnë vitamina A, E, C, pastaj 11% e mineraleve, kalium, enzimat shumë të rëndësishme që e ngadalësojnë procesin i plakjes e qelizave dhe të organizmit si një e tërë.

Vezë të Thëllëzës Japoneze përdoren të freskëta, gjysmë ore para mëngjesit. Të rriturit mund të ngrënë pesë vezë në ditë, fëmijët deri në 10 vjet katër veze, të rinj (se 10 vj.) vetëm dy vezë në ditë. Vezë mund të përzierje me qumësht, mjaltë, lëng limoni i shtrydhur. Sportistet e përdorin këto vezë për të rritur qëndrueshmërinë dhe në masë të muskujve, dhe gjithashtu mund të përdoret për të bërë kozmetike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 14:09

Një studim i publikuar më herët këtë vit shpjegon se boronicat janë ndër frutat më të mira për uljen e tensionit të gjakut.

Postuar: 13/12/2019 - 11:28

Që të ndiheni të hidratuar, të freskuar dhe të lehtë, çdo ditë mjafton të konsumoni një gotë me u

Postuar: 13/12/2019 - 10:47

Njerëzimi e ka njohur problemin e gurëve në veshka që nga viti 600 para Krishtit.

Postuar: 12/12/2019 - 20:36

Me ndryshimin e stinëve, sëmundjet më të zakonshme si përshembull gripi, janë më të pranishme në

Postuar: 12/12/2019 - 14:05

A e dinit që zemra juaj mund të rrahë edhe kur është e shkëputur nga trupi?

Postuar: 12/12/2019 - 12:52

Nuk është nevoja të shpenzoni pafund para për produkte bukurie të shtrenjta, kur mund të gjeni zë

Postuar: 12/12/2019 - 11:21

Ne duhet të kuptojmë se cila është sëmundja më e frikshme nga popullata.