BREAKING NEWS

Plazhi nis nga 1 qershori, ja vendet ku do të jenë çmimet më të kripura në Shqipëri, kreu i Unioni Turistik Shqiptar shpërthen ndaj Ramës: Absurde dhe e pazbatueshme

Plazhi nis nga 1 qershori, ja vendet ku do të jenë çmimet
x

Shëndeti

Kanë më shumë hekur se sa 1.5 kg mish viçi dhe aftësi të jashtëzakonshme shëruese për një sërë sëmundjesh, njihuni me vezët që bëjnë mrekullinë për shëndetin tonë

Kanë më shumë hekur se sa 1.5 kg mish viçi dhe

Shkenca ka aprovuar se sa janë shëruese vezë e Thëllëzës japoneze. Efekti i shërimin është një efekt i dobishëm për trupin e njeriut, sidomos sistemi i qarkullimit të gjakut, zemra, mëlçi dhe veshkat. Me sukses e ndihmojë në trajtimin e astmës, migrenës, anemi, tension të lartë, tensioni nervor, sëmundje të zemrës, çrregullime të gjakut, yndyrë ne gjake (trigliceride etj.) çrregullime në tretje etj.

Për njerëzit të cilët janë anemike, mjekësia rekomandon marrjen e ushqimeve që janë të pasura në hekur! Me se shumti hekur qe konsumohet nga njeriu është nga mishi i viçit të rinj. Në krahasim, një vezë e Thëllëzës Japoneze nga një mesatare prej 12-13 g, përmban me shumë Hekur se 1,5 kg mish viçi.

Vezë thëllëzës japoneze, në krahasim me vezë të pulës, përmbajnë fosfor 5 herë më shumë, 7 herë më shumë hekur, 10 herë vitaminë B kompleks (B1, B2, B6, B12). Ata gjithashtu përmbajnë vitamina A, E, C, pastaj 11% e mineraleve, kalium, enzimat shumë të rëndësishme që e ngadalësojnë procesin i plakjes e qelizave dhe të organizmit si një e tërë.

Vezë të Thëllëzës Japoneze përdoren të freskëta, gjysmë ore para mëngjesit. Të rriturit mund të ngrënë pesë vezë në ditë, fëmijët deri në 10 vjet katër veze, të rinj (se 10 vj.) vetëm dy vezë në ditë. Vezë mund të përzierje me qumësht, mjaltë, lëng limoni i shtrydhur. Sportistet e përdorin këto vezë për të rritur qëndrueshmërinë dhe në masë të muskujve, dhe gjithashtu mund të përdoret për të bërë kozmetike.