Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kanë përmbajtje të lartë pesticidesh, 12 ushqimet që mund të rrezikojnë seriozisht shëndetin sipas ekspertëve

Postuar: 20/03/2019 - 23:43

Një nga shqetësimet kryesore të jetës sonë, është edhe cilësia e produkteve ushqimore që ne konsumojnë.

Kjo për shkak se shumica e tyre përmbajnë sasi të lartë pesticidesh, të cilët janë shumë të dëmshme për shëndetin tonë.Agjencia Amerikane e Mbrojtjes së Mjedisit ka listuar produktet që e ruajnë nivelin e pesticideve për një kohë të gjatë dhe që mund të na shkaktojnë probleme serioze me shëndetin.
 
Për vitin 2019 ata kanë renditur plot 12 produkte ushqimore.
 
Luleshtrydhet: I ruajnë pesticide edhe pas larjes.
 
Spinaqi: Ka në përbërje substancën “permethrin” që dëmton trurin.
 
Lakra jeshile: Ka përbërës që shkaktojnë kancerin.
 
Nektarinat: I kanë pesticidet në sasi të mëdha.
 
Mollët: Deri në 2015-ën kryesonin listën përpara se të zëvendësoheshin nga luleshtrydhet në 2016-ën.
 
Rrushi: Edhe pse ka kaluar në vendin e 6 përsëri paraqet rrezikshmëri.
 
Pjeshkët: Renditen në vendin e 7 përsa i përket rrezikshmërisë.
 
Qershitë: Edhe pse kanë ndryshuar nga viti i kaluar përsëri përbëjnë rrezik.
 
Dardhët: Kanë nivel të lartë pesticidesh.
 
Domatet: Sipas eksperimenteve të zhvilluara kanë sasi të lartë pesticidesh, por nuk dihet nëse një pjesë e tyre nuk janë të dëmshme.
 
Selino: Vazhdon të jetë pjesë e dietave, por duhet bërë kujdes me konsumimin e saj.
 
Patatja: Edhe pse qëndron në fund të listës, paraqet rrezikshmëri.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/04/2019 - 20:24

 Një lëvizje e lehtë mbi ije, një kafshim i pavullnetshëm i buzës së poshtme apo një përkëdhelje pas veshit, të gjitha këto veprime kanë një potencial shumë të fortë erotik gjatë momenteve intime dhe stimulojnë n

Postuar: 24/04/2019 - 18:55

Nuk është ide e mirë që të përfundosh një punë që i përket të nesërmes, ose që nuk është dhe aq e

Postuar: 24/04/2019 - 17:27

Veshkat kryejnë disa funksione themelore për funksionimin e saktë të trupit tonë.

Postuar: 24/04/2019 - 16:26

Soda e bukës është një ndër asortimentet që mund të bëjë çudira me flokët tuaj.

Postuar: 24/04/2019 - 14:26

Ndonjëherë kur jemi me nxitim apo nuk kemi kohë të ulemi diku, ndodh që ta marrim kafen ose çajin

Postuar: 24/04/2019 - 11:43

Cigaret elektronike mund të jenë të kontaminuara me bakterie dhe kërpurdha që janë të lidhura me

Postuar: 24/04/2019 - 10:00

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit