BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Shëndeti

Kardiologët pohojnë: Nëse e vëreni këtë simptomë kur jeni të shtrirë në shpinë, zemra nuk punon mirë

Kardiologët pohojnë: Nëse e vëreni këtë

Nëse e vëreni këtë simptomë, është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur dhe të merrni hapat e nevojshëm për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Edhe pse insuficienca e zemrës është një sëmundje relativisht e shpeshtë, shumë njerëz nuk dinë cilat janë simptomat e saj.

Një ndër to është posaçërisht indikativ dhe assesi nuk duhet injoruar. Simptoma është frymëmarrje e vështirësuar në pozitën shtrirë, e njohur si ortopnea. Kjo ndjesi, lehtësohet duke qëndruar ulur ose në këmbë.

“Në rrethana normale, kur shtriheni, gjaku qarkullon pa probleme në ekstremitetet tuaja dhe do të kthehet në zemër, megjithatë, nëse vuani nga insuficienca e zemrës, zemra nuk mund të përballojë sasinë e shtuar të gjakut. Kjo çon në grumbullimin e lëngjeve në mushkëri dhe rrjedhimisht në gulçim”, shpjegojnë ekspertët për këtë sëmundje nga Universiteti i Michiganit.

Nëse e vëreni këtë simptomë te vetja, është me rëndësi që sa më parë të bisedoni me mjekun tuaj dhe të ndërmerrni hapa të nevojshëm për përmirësimin e shëndetit të zemrës suaj.

Simptomat e tjera të insuficiencës së zemrës të cilave gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje:

? Dispnea (vështirësi në frymëmarrje);
? Lodhje e madhe;
? Performanca e dobët fizike;
? Ënjtje e ekstremiteteve të poshtme.

Simptomat më pak të zakonshme të kësaj sëmundjeje janë:

? Kollë e fortë gjatë natës;
? Një rënie e papritur e përqendrimit;
? Zhurma e frymëmarrjes;
? Rritje e papritur e peshës trupore (më shumë se 2 kg në javë)