Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Katër ushqimet më të këqija që nuk duhet ti hani asnjëherë në mëngjes

Postuar: 11/09/2019 - 09:07

  Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës.

 
Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të nxisë sëmundjet dhe t’ju bëjë të shtoni në peshë.
 
Mëngjesi nuk është një vakt që mund të anashkalohet.
 
Nëse e shmangni atë do të shtoni në peshë, do të ndiheni më të plogësht dhe jo të kthjellët.
 
Ëmbëlsira
Sipas të dhënave, përveç se ofrojnë shumë kalori, ëmbëlsirat e mbushin trupin me sheqer.
 
Një petull e ëmbël ka 20-50 gramë sheqer, që e detyron trupin të sekretojë më shumë insulinë.
 
Luhatjet e sheqerit në gjak bëhen më ekstreme dhe nxisin urinë edhe nëse keni ngrënë mëngjes.
 
Ju do të keni dëshirë për më shumë karbohidrate.
 
Mjafton një ëmbëlsirë në mëngjes që të futeni në një rreth vicioz të ushqyerjes së keqe.
 
Simitet Me Salçice
Salçicet me bukë përmbajnë sasi të mëdha të kripës gjë që rrit frikshëm tensionin e gjakut.
 
Nëse vuani nga hipertensioni, ky ushqim mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e ishemisë.
 
Përveç kësaj, salçicet konsiderohen një ushqim i përpunuar që rrit rrezikun e disa llojeve të tumoreve.
 
Ushqimet e Brumit
Byrekët e produkte të tjera të brumit nuk duhen ngrënë në mëngjes.
 
Kaloritë, yndyrnat e ngopura dhe karbohidratet e përpunuara rrisin rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
 
Nëse nuk hiqni dorë prej tyre, përpiquni t’i konsumoni më rrallë.
 
Drithërat Shumëngjyrëshe
Fëmijët i adhurojnë drithërat, veçanërisht ato shumëngjyrëshe.
 
Megjithatë, prindërit duhet të dinë që drithërat nuk janë një zgjedhje e zgjuar për shëndetin e fëmijës.
 
Së pari, ato janë të mbushura me sheqer dhe kalori boshe.
 
Së dyti, ushqimet me ngjyrues i bëjnë fëmijët hiperaktivë.
 
Në Bashkimin Evropian dhe Mbretërinë e Bashkuar, ngjyruesit artificialë janë të ndaluara të përdoren në prodhimin e ushqimeve.
 
Përse të mos i ndaloni edhe ju nga tryeza e mëngjesit.
 
Lexoni këtu për mëngjeset e shëndetshme që ju duhen.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 11:36

Thuajse të gjithëve iu ka ndodhur që teksa pastrojnë kungullin i hedhim edhe farat dhe nuk i konsumojmë. Mirëpo diçka e tillë është e gabuar dhe më poshtë sjellim dhjetë arsye se pse duhet ti konsumoni:

Postuar: 23/10/2019 - 08:01

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.

Postuar: 22/10/2019 - 13:14

Të gjithë e kemi pyetur të paktën një herë veten se sa do të arrinin të mbijetonin nëse nuk do të

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë.

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të