BREAKING NEWS

E bujshme! Mjekët izraelitë zbulojnë ilaçin kundër diabetit

E bujshme! Mjekët izraelitë zbulojnë ilaçin kundër
x

Shëndeti

Këmbët apo duart ju rrinë vazhdimisht të ftohta? Këto janë problemet shëndetësore që paralajmërojnë për ju dhe ja cila është zgjidhja për të shpëtuar

Këmbët apo duart ju rrinë vazhdimisht të ftohta? Këto

Shpesh ankohemi për këmbët ose gishtat e ftohtë të duarve. Këto janë shenja që mbarten nga probleme të ndryshme serioze ose stres. Por në risk mund të jeni  edhe për shkak të mungesës së hekurit në gjak.

Më poshtë po listojmë disa prej simptomat të cilat nuk do të duhej t’i injoroni por të kujdeseni.

Qarkullimi i dobët i gjakut është  si pasojë e faktorëve të ndryshëm. Disa prej problemeve janë nga mospërfshirja në aktivitetet fizike, hipertensionin, diabetin, pirjen e duhanit, abuzimin me drogat etj. Këto simptomat me kohën zhvillohen dhe është mirë t’i njihni ato me kohë. Nëse keni probleme vetëm me qarkullimin e dobët të gjakut, atëherë ilaçet natyrale janë më të përsosurat për ta ndrequr këtë problem.

Konsumoni më shumë ujë:  Është e domosdoshme të pini të paktën tetë gota ujë në ditë, pasi uji e përmirëson qarkullimin e gjakut, dhe në këtë mënyrë oksigjeni dhe vlerat tjera ushqyese barten në indet dhe organet tuaja. Veç kësaj, uji e përmirëson tretjen dhe qelizat.

Hudhra: Studime të fundit tregojnë se hudhra është thelbësore për shëndetin kardiovaskular, shkruan telegrafi.  Kjo pasi hudhrat e zvogëlojnë rrezikun e arterosklerozës, për shkak se e parandalojnë ndërtimin e stemave në arterie dhe e zvogëlojnë shtypjen e gjakut.

Vaji i peshkut: Acidët omega-3 që gjenden në vaj të peshkut ndihmojnë në heqjen e yndyrave në arterie dhe shkaktojnë qarkullim më të mirë të gjakut.

Xhenxhefili: Nëse konsumoni xhenxhefil rregullisht, ju do të parandaloni shumë sëmundje kardiovaskulare, pasi përbërësit e vet promovojnë qarkullimin adekuat të gjakut.