BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Shëndeti

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu

Pranvera është këtu, psikologjia jonë ka ndryshuar për mirë dhe tani mund të shijojmë shëtitjet tona të patrazuar nga moti.

Megjithatë, me pranverën vijnë edhe alergjitë që na mundojnë të njohura si riniti alergjik sezonal.

Riniti alergjik sezonal, i cili shpesh shfaqet me simptoma të kruajtjes intensive në hundë, teshtitjes së vazhdueshme dhe dhimbje koke të forta zakonisht trajtohet me ndihmën e medikamenteve.

Megjithatë, sipas ekspertëve të shëndetit, mund të zbatojmë edhe disa këshilla që ndihmojnë në luftimin e alergjive.

Mund t’i gjeni në farmaci si suplemente dietike ose mund t’i merrni në mënyrë natyrale përmes produkteve të qumështit, si kosi, qumështi i thartë apo kefiri. Probiotikët përfitojnë tretje të mirë dhe kontribuojnë në “rregullimin” më të mirë të sistemit imunitar.

Një metodë që e kemi trashëguar nga gjyshërit tanë dhe na ndihmon gjithmonë të luftojmë simptomat e ftohjes. Vendosni në fytyrë lecka të ngrohta, të cilat i keni sterilizuar mirë. Kompresat qetësojnë dhimbjet e bezdisshme, ndërkohë që largojnë mbetjet e alergeneve duke reduktuar simptomat.

Ndërrimi i shpeshtë i rrobave

Pëlhurat priren të grumbullojnë mbeturina, duke kërkuar ndryshim të shpeshtë. Unë do t’ju rekomandoja të zgjidhni pëlhura me teksturë pambuku, të cilat mund të lahen në temperatura të ulëta.

Është e rëndësishme të bëni dush para se të shkoni në shtrat për dy arsye. Së pari do t’ju relaksojë dhe së dyti do të largojë çdo substancë alergjike nga trupi juaj.