BREAKING NEWS

Shëndetësia shqiptare promotore mediatike e koronavirusit që po ushtron terror mbi psiqikën e shqiptarëve nën regjinë e supernovës të Surrelit

Shëndetësia shqiptare promotore mediatike e koronavirusit që po
x

Shëndeti

Keni barkun të fryrë dhe dukeni shumë të shëndosha/ Ja si të largoni toksinat nga zorra dhe të shpëtoni njëherë e mirë

Keni barkun të fryrë dhe dukeni shumë të shëndosha/ Ja

Fryrja e barkut mund te shkaktohen nga ushqime te caktuara apo problemet me aparatin tretes. Mund te beni te njejtat gabime dhe kjo fryrje nuk mund te zgjasi me disa ore por per dite me radhe.

Ne kete artikull do te lexoni te gjitha veprimtarite qe mund t’ju shkaktojne gazra e jo vetem:

Po hani shume shpejte

Nese ju hani shume shpejte mund te “gelltisni” ajer dhe kjo eshte nje nder arsyet kryesore te fryrjes se barkut. Kur hani shpejte copezat e medha te ushqimit nuk pertypen mire , do te keni ndjesi jo te mira dhe probleme te aparatit tretes gjithashtu.

Konsumimi i jeshilleqeve te gjalla

Jeshilliqet e pagatuara jane te pasura me vitamina thelbesore dhe fibra. Por fibrat e pagatuara do j’u krijojne iden e fryrjes se barkut. Ato e furnizojne organizmin me lende ushqyese por duhet te kalojne me pare ne nje proces gatimi.

Ushqimet e paketuara

Element qe eshte pergjegjes per fryrjen e barkut eshte sodiumi. Dritherat e mengjesit, ushqimet e paketuara dhe te konservuara kane ne perberje te tyren sodium dhe nese merrni me shume se 2300 mg , eshte e sigurt se do te keni gazra dhe do te ndjeni fryrje barku.

Nje nder arsyet qe ju shkakton probleme me aparatin intestinal eshte nje diete e varfer.Por gjithashtu nje dite e pasur me karbohidrate do te shkaktonte fryrje barku dhe parehati sidmos kur karbohidratet jane embelsues artificial dhe nuk treten mire nga aparati tretes.

Per shkak te permbajtjes se larte te sheqerit pijet me gaz shkaktojne fryrje barku dhe jo vetem nga praniza e bulezave te gazit. Ky embelsues artificiale tretet me veshtiresi.

Nese pertypni camcakez me gojen hapur do te mbushe zorret tuaja me ajer. Ne kete menyre do te ndieni ndjesine e fryrjes se barkut.