BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Shëndeti

Keni dëgjuar për vlerat ushqyese të farave chia?! Me siguri pasi t'i lexoni do filloni t'i konsumoni patjetër

Keni dëgjuar për vlerat ushqyese të farave chia?! Me siguri pasi

Të gjithë e kemi atë shoqen që mbron atë 'tezën' gjithmonë sesi farat chia ia kanë ndryshuar jetën. Megjithëse këto fara mund të duken të vogla, ato janë kryesisht të ngarkuara me nivele të larta të omega 3, proteinave dhe madje edhe fibrave. Lexoni për disa përfitime të tjera të farave chia. 

Edhe pse farat chia janë superushqimi i ri në modë për momentin, le t'ju sigurojmë, ato ia vlejnë. Njerëzit kanë ngrënë fara chia për mijëra vjet. Të ardhura nga një bimë shkretëtirë e quajtur Salvia hispanica, (anëtare e familjes së nenexhikut) farat chia kanë ofruar një ton ushqim në një paketë shumë të vogël. Ekspertët e shëndetit i referohen farave chia si një fuqi ushqyese. Por, çfarë janë saktësisht farat chia? Si i sjellin dobi trupit tonë? Dhe si t'i përfshijmë ato në dietën tonë? Këtu është gjithçka që duhet të dini.

Farat Chia janë vlerësuar gjithmonë si një përbërës që rrit marrjen e të gjithë lëndëve ushqyesve të rëndësishme. Nga smoothies te sallatat, farat chia mund t'i shtohen pothuajse çdo pjate të zgjedhjes suaj. 

Siç sugjeron emri farat chia janë "fara" të vogla në formë të rrumbullakët që mund të kenë ngjyrë të zezë, të bardhë ose kafe. Është një kulturë e qëndrueshme që ka nevojë për shumë pak ujë për të mbijetuar. Farat Chia janë superushqime që janë çuditërisht të lehta për t'u tretur. Ky përbërës i gjithanshëm ka fuqinë të thithë rreth 12 herë peshën e tij në lëng. Në fakt, farat chia formojnë një xhel rreth tyre kur përzihen në lëng, kjo është ajo që i jep asaj një teksturë shumë të veçantë. Farat Chia janë ai përbërësi mini por i fuqishëm që mund të bëjë çdo recetë të rregullt në një vakt të shëndetshëm të mbushur me ushqime. Farat Chia ofrojnë një sërë lëndësh ushqyese si fibra, proteina, mangan, kalcium, antioksidantë dhe acide yndyrore omega-3. Natyrisht, këto ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Përfshirja e vazhdueshme e farave chia punon për të nxitur lëkurën e ushqyer mirë, për të reduktuar dukshëm shenjat e plakjes, për të nxitur tretjen dhe për të nxitur kocka më të forta.

Historikisht, farat chia funksionojnë si një burim energjie për luftëtarët që vrapuan në distanca të gjata ose luftuan për një periudhë të gjatë kohore. Sipas Ayurveda, farat chia kanë fuqinë për të pastruar gjakun dhe për të përmirësuar tretjen. Jo vetëm kaq, ai punon për të përmirësuar shëndetin e veshkave dhe siguron hidratim maksimal. Në fakt, në gjuhën maja, chia do të thotë "forcë". Kështu që, sa herë që ndiheni pak me pak energji, mund të mbështeteni në një recetë të farës chia për t'ju forcuar. Ky është një nga përfitimet e shumta të farave chia.

Kur bëhet fjalë për ushqimin, farat chia janë një 'energji elektrike'. Ato janë të bollshme në proteina, fibra, mangan, fosfor dhe madje edhe kalcium. Gjithashtu, ato janë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve dhe omega-3 (acidet yndyrore të pangopura.) Departamenti Amerikan i Bujqësisë thotë se një ons fara të thata chia (që është rreth 28 gramë) ka vlerën ushqyese të mëposhtme:

Prandaj, vetëm një porcion i farave të thata chia mund të ketë rreth 137 kalori, 5 gram proteina, 10 gram fibra, 12 gram karbohidrate dhe 9 gram yndyrë, nga të cilat 8 gram janë yndyrna të shëndetshme për zemrën. Përveç të gjitha lëndëve ushqyese të listuara më sipër, farat chia janë gjithashtu të pasura me vitamina A, B, E dhe D së bashku me minerale si hekuri, jodi, bakri, magnezi, niacina dhe tiamina.