BREAKING NEWS

Rrëfimet e Spartak Brahos: Berisha e quante UÇK-në marksiste dhe të formuar nga UDB-ja, ja si “gjeneralët” e tij takuan Arkanin

Rrëfimet e Spartak Brahos: Berisha e quante UÇK-në marksiste
x

Shëndeti

Keni dhimbje shpine? Duhet të bëni kujdes, ja çfarë paralajmëron kjo shenjë

Keni dhimbje shpine? Duhet të bëni kujdes, ja çfarë

Nëse përjetoni dhimbje shpine apo të muskujve atëherë mund të jetë një shenjë paralajmëruese rreth një infeksioni.

Sipas një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), thuhet se nga 55,924 raste të konfirmuara me covid-19 në Kinë janë zbuluar se 14.8% e pacientëve kishin mialgji.

Kjo përqindje është dukshëm më e vogël se numri i pacientëve që raportuan ethe, kollë të thatë dhe më pak e zakonshme se dhimbja e fytit (13.9%) dhe dhimbja e kokës (13.6%).

Sipas një studim i botuar në US National Library of Medicine National Institutes of Health, ka treguar më shumë rreth mialgjisë dhe covid-19.

Studimi e përcaktoi se mialgjia është një simptomë e zakonshme te pacientët me infeksione virale. Lodhja dhe mialgjia te pacientët me covid-19 mund të zgjasin më shumë sesa infeksionet tjera.

Sipas Universitetiti Johns Hopkins, mialgjia përshkruan dhimbjet e muskujve dhe rrjedhimisht mund të jetë si pasojë e lëndimeve dhe traumave.

Ndër simptomat e para mund të përfshijnë ngërçe muskulore dhe dhimbje të kyçeve.

 

Më të lexuarat