BREAKING NEWS

Njoftim i rëndësishëm nga Policia/ Si dhe në cilat shtete mund të lëvizin shqiptarët (DETAJET)

Njoftim i rëndësishëm nga Policia/ Si dhe në cilat shtete
x

Shëndeti

Keni dhimbje të vazhdueshme të thembrave kur jeni në këmb? Ja çfarë duhet të bëni që të jeni të qetë

Keni dhimbje të vazhdueshme të thembrave kur jeni në këmb?

Ju nuk jeni të vetmit që ju dhembin thembrat, shpesh kjo është një simptomë që e kanë shumë prej nesh. Një shumëllojshmëri faktorësh mund të shkaktojnë, si trauma, të qenit mbipeshë, këpucët e parehatshme dhe inflamacioni. Është e rëndësishme të dini se dhimbjet e thembrave nuk duhen duruar për një kohë të gjatë, pasi sëmundjet që shkaktojnë ato mund të përparojnë dhe të bëhen më të rrezikshme.

Në mënyrë që të shpëtoheni nga sikleti dhe të rivendosni shëndetin e këmbëve tuaja, ju duhet të dini se çfarë e ka shkaktuar dhimbjen në thembra. Ne zbuluam se cilat çrregullime mund të shkaktojnë dhimbje në thembra dhe si t’i trajtoni secilën prej tyre.

Një thyerje e kockës së thembrës ose të çara në të mund të shkaktohet nga lëndimet. Dhe ndonjëherë ato kalojnë pa u vënë re dhe nuk shfaqen për një kohë të gjatë.

Trajtimi

Trajtimi varet nga lloji i thyerjes. Për disa thyerje mund të përdoret trajtim jo kirurgjik. Për shembull, imobilizimi i këmbës në një pjesë këpuce në mënyrë që kocka e thyer të mos lëvizë.

Metoda Pushim, Akull, Ngjeshje, Përmirësim (RICE) gjithashtu mund të ndihmojë. Bëni pushim, vendosni një pako akulli në këmbë, vishni çorape të ngushta dhe mbajeni këmbën mbi nivelin e zemrës.

Artriti reaktiv ndikon tek nyjet e këmbëve dhe zhvillohet si rezultat i infeksioneve të kaluara, si gonorreja, salmoneloza, ureaplazmoza, dizenteri dhe sëmundje të tjera që prekin sistemin urinar ose traktin gastrointestinal. Simptomat dalluese të artritit reaktiv, përveç dhimbjes së thembrës, janë se përkeqësohet natën, ndjesi të pakëndshme në zonën gjenitale dhe inflamacion i nyjeve dhe syve.

Nëse inflamacioni i zonës së thembrës është rezultat i sëmundjeve si klamidia, gonorreja ose infeksione të tjera gjenitale, ato duhet të shërohen urgjentisht. Vizitohuni tek mjeku juaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Artroza shkakton deformim dhe shkatërrim të nyjeve dhe mund të ndikojë edhe tek këmba.

Trajtimi

Qëllimi i trajtimit të artrozës është lehtësimi i dhimbjes. Mund të përfshijë:

Bursiti është një sëmundje që karakterizohet nga inflamacioni i linnjës artikulare.

Trajtimi

Bursiti mund të përmirësohet. Mjeku mund të përshkruajë një antibiotik nëse inflamacioni shkaktohet nga një infeksion, ose një injeksion për të lehtësuar dhimbjen. Në një rast kritik, mjeku mund të përshkruajë një operacion për të hequr bursitin.

Masat konservative për lehtësimin e dhimbjeve:

Për shkak të përdhesi, uratet (kripërat e acidit urik) depozitohen në nyje, dhe kjo mund të shkaktojë dhimbje të rënda në thembra.

Trajtimi

Për të ulur dhimbjen dhe ënjtjen, aplikoni akullin në zonën e prekur dhe ngrini këmbën tuaj mbi nivelin e zemrës. Gjithashtu merrni ilaçet anti-inflamatore.

Trajtimi për përdhesin ka për qëllim zvogëlimin e nivelit të acidit urik në trup:

Fashiti plantar është një inflamacion i pjesës së shputës që lidh kalkaneusin me pjesët e tjera të këmbës. Simptoma kryesore është dhimbja e thembrave.

Trajtimi

Nuk ka trajtim universal për këtë sëmundje. Por ka disa mënyra për të lehtësuar gjendjen dhe për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.

Formimi i kalciumit që është lokalizuar në kockën e thembrave, mund të shfaqet për shkak të lëndimeve dhe sëmundjeve të nyjeve dhe eshtrave. Dhimbja shtohet sidomos kur ecën dhe shkelën në këmbë.

Trajtimi

Nëse keni dhimbje kur vendosni thembrën në tokë pas një stërvitje, mund të keni plagosur tendinën tuaj të Akilit.

Trajtimi:

Plagët e tendinës së Akilit duhet të shërohen vetë. Por ju mund ta përshpejtoni procesin:

Çarje të thella të formuara në një shtresë të trashë të lëkurës së thembrës mund të shkaktojnë dhimbje të forta kur ecni dhe madje rrjedhin gjakderdhje.

Trajtimi

A keni përvojë me dhimbjen e thembrave? A do të vizitoni një terapist pas leximit të këtij artikulli?