BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e lëvizjeve të fundit të Dakos: Takoi bashkëpunëtorët me të cilët...

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj subjekteve bregdetare

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj
x
BREAKING NEWS

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me motorin, ka të plagosur

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me
x
BREAKING NEWS

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën 55-vjeçari (emri)

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën
x
BREAKING NEWS

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar
x
BREAKING NEWS

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim urgjent dhe zbardh detajet e rënda

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim
x
BREAKING NEWS

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala plas 'minën me sahat': Kur u arrestua peshku i madh, SPAK do godasë të tjerë politikanë

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para
x

Shëndeti

Keni kaluar koronavirusin? Ekspertët këshillojnë të nxirrni menjëherë këtë gjë nga shtëpia juaj, ja çfarë rrezikoni

Keni kaluar koronavirusin? Ekspertët këshillojnë të nxirrni

Një këshillë e rëndësishme ka ardhur nga ekspertët e shëndetit për të gjithë ata që kanë kaluar koronavisurin.

Një gjë duhet të bëni nëse keni kaluar koronavirusin, pasi përndryshe më të dashurit tuaj janë në rrezik.

Rëndësia e higjienës orale, dentare dhe gjuhës pas COVID-19 mund të bëhet më e qartë për ju kur të kuptoni se si përhapet vetë virusi.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, virusi përhapet kryesisht përmes piklave që dalin nga goja e një personi të infektuar nëpërmjet të folurit, kollitjes, teshtitjes, të qeshurit ose të bërtiturit.

Por njerëzit mund të infektohen edhe nëse prekin sipërfaqen ku ndodhen piklat dhe më pas prekin hundën, gojën ose sytë.

Në bazë të kësaj njohurie, një furçë dhëmbësh dhe një pastrues gjuhe, nëse e keni, përmbajnë një përqendrim të konsiderueshëm të virusit.

“Përdorimi i vazhdueshëm i të njëjtave produkte mund të shkaktojë si riinfeksion ashtu edhe infeksion të njerëzve të tjerë”, tha Dr. Heba Shamut.