BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës shqiptare: Duam kandidatë të pastër në zgjedhje, boll me shitblerje votash, të korruptuarit janë kërcënim për sigurinë e SHBA

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës
x
BREAKING NEWS

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe ish-gruas së tij në Hamallaj e Palasë, bllokohen fatura dhe sende personale, ish-ministri socialist në ankth

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe
x
BREAKING NEWS

Garë e fortë/ Përfundon votimi në asamblenë e PS-së në Vlorë, ja kush është emri i njohur që kryeson garën

Garë e fortë/ Përfundon votimi në asamblenë e
x
BREAKING NEWS

132 familje në Shkodër prej ‘97-së jetojnë në banesa të pa legalizuara, banorët zotohen duke iu marr ‘hak’ ndaj politikanëve: Do bojkotojmë zgjedhjet, nëse nuk na...

132 familje në Shkodër prej ‘97-së jetojnë në
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Fierit, GJKKO vendos kalimin për gjykim të dosjes, avokati i ish-deputetit Bllako kërkon t’i pushohet çështja, zv/presidentit të FSHF Dervishaj i heqin dy akuza

Inceneratori i Fierit, GJKKO vendos kalimin për gjykim të dosjes,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shton dozën e kërcënimeve ndaj Enkelejd Alibeajt, alarmohet Garda e Republikës dhe merr në mbrojtje kryetarin e opozitës

Sali Berisha shton dozën e kërcënimeve ndaj Enkelejd Alibeajt,
x

Shëndeti

Keni mungesë hekuri? Zbuloni cila është mënyra më e thjeshtë për ta kontrolluar

Keni mungesë hekuri? Zbuloni cila është mënyra më e

Nëse keni gulçim ose herë pas here ndjeni se zemra juaj rrah më shpejt, ndoshta keni një problem me hekurin.

Simptomat më të zakonshme të anemisë, pra mungesa e hekurit, janë: gulçim, rrahje të çrregullta të zemrës, depresion, presion të ulët të gjakut, memorie të dëmtuar, dhimbje koke, lëkurë të zbehtë, zhurmë në vesh.

Nëse i njihni simptomat që tregojnë anemi, ka shumë mundësi që të keni problem me hekurin. Anemia shkaktohet nga mungesa e hekurit, i cili është i rëndësishëm në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, si dhe për transferimin e oksigjenit në trupin tonë.

Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut çon në anemi, të cilën mund ta vëreni fillimisht nga lëkura e zbehtë. Një mënyrë e mirë për të kontrolluar mungesën e hekurit është të shtrini krahët përpara jush me pëllëmbët e kthyera lart dhe të shtrini gishtat.

Nëse palosjet në pëllëmbën tuaj janë të lehta në krahasim me tonin e lëkurës, kjo mund të tregojë qarkullim të dobët të shkaktuar nga nivelet e ulëta të hekurit.

Këtë e tregon rrënja më e bardhë e thoit dhe ngjyra e zbehtë e vijës së brendshme të qepallës së poshtme.

Mënyra më e mirë për të mposhtur aneminë është të hani sa më shumë ushqime të pasura me hekur, si: shegë, domate, susam, spinaq, panxhar, brokoli, soje, butak, hurma, fiq, verë manaferre.

Anemia mund të konfirmohet vetëm me një analizë gjaku, kështu që nëse vëreni këto simptoma, shkoni te mjeku dhe bëni analizat e gjakut.