BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Shëndeti

Keni probleme me djersitjen e tepërt? Këto këshilla do t’ju shpëtojnë

Keni probleme me djersitjen e tepërt? Këto këshilla do t’ju

Djersitja e tepërt është një problem shëndetësor, por edhe estetik. Arsyet e shfaqjes së hiperhidrozës mund të jenë të ndryshme, mund të jetë pasojë e diabetit, çrregullimeve të tiroides, menopauzës etj. Një diagnozë e saktë bëhet nga një mjek.

Gjithnjë e më shumë njerëz që djersiten shumë po e zgjidhin problemin me botox. Duke qenë se Botox-i përmban një neurotoksinë e cila përveçse “hekuros” rrudhat në fytyrë, mund të ndalojë edhe punën e gjëndrave të djersës, është bërë një metodë e njohur për ndalimin e djersitjes.

Duhet të vishni rroba të bëra nga materiale që janë të këndshme për lëkurën. Përveç kësaj, duhet reduktuar marrja e pijeve alkoolike, erëzave të forta dhe kafes, sepse këto ushqime përmbajnë substanca që stimulojnë neurotransmetuesit në tru që aktivizojnë gjëndrat e djersës.

Rekomandohet gjithashtu të reduktoni marrjen e produkteve të qumështit. Në vend të kosit, mund të pini diçka tjetër që do të zvogëlojë aciditetin në trup dhe djersitjen. Rrobat që vishni duhet të jenë prej pambuku, liri ose mëndafshi.

Gjithashtu, është e rëndësishme që pëlhura të mos jetë më e trashë, në mënyrë që të mos pengojë lëkurën të “marrë frymë”.