BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Ja cilat janë dyshimet kryesore të policisë

Zhdukja e Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Ja cilat
x

Shëndeti

Keni probleme me kapsllëkun, mbipeshën apo edhe sëmundje më të rënda? Zgjidhja është kjo kurë e thjeshtë natyrale

Keni probleme me kapsllëkun, mbipeshën apo edhe sëmundje më

Zakonisht njerëzit shëndoshen kur hanë shumë ushqime me shumë kalori dhe nuk e konsumojnë atë, pra nuk kanë aktivitet fizik.

Sidoqoftë, ka njerëz që kanë një çrregullim metabolik, domethënë gjëndra tiroide nuk funksionon mirë për shkak të mungesës së jodit. Në vazhdim të tekstit, lexoni se si mund ta rregulloni metabolizmin tuaj me ndihmën e arrave dhe ujit në një mënyrë të lirë dhe të thjeshtë.

Arrat njihen për vetitë e tyre shëruese, ato janë me të vërtetë unike për faktin se mund të përdoren nga lëkura dhe frutat dhe gjethet.

Mjekësia popullore ndonjëherë përdor të gjitha pjesët e arrës nga bërthama në gjethe në përgatitjen e tinkturave dhe përgatitjeve të ndryshme. Përdorimi i tyre duhet të jetë gjithmonë i kujdesshëm për shkak të përmbajtjes së jodit.

TRAJTIMI

Në supermarkete, arrat shiten të qëruara. Ndarjet kafe të errëta që vijnë me frutat janë me të vërtetë “ari i thatë”. Për t’i gjetur, duhet të thyejnë vetë arrën dhe ta pastrojnë, dhe t’i ndajnë ato ndarje të buta midis arrave.

Këto ndarje brenda arrës janë të pasura me jod, ashtu si tërë arra. Njerëzit që vuajnë nga mungesa e jodit janë njerëz që kalojnë pjesën më të madhe të kohës në ambiente të mbyllura, të tilla si njerëz në zyra, njerëz me imunitet të dëmtuar dhe trup të dobësuar, të moshuarit.

Nuk është gjithmonë e mundur të merrni një dozë ditore nga dieta, kështu që plotësimi i ushqimit te këta njerëz është shumë i rëndësishëm.

Pija që përgatitet nga ndarjet kafe të arrës, kthen dozën e nevojshme të jodit në trup.

PERBERERSIT E NEVOJSHEM:

½ një filxhan ndarje arre

Një filxhan ujë

PROCEDURA:

Vendosni ndarjet së bashku me ujin në zjarr të ziejnë, dhe pasi të vlojë, zvogëloni atë në të ulët dhe gatuajini për 10 minuta të tjera.

Kur çaji të jetë ftohur, kullojeni mirë dhe ruajeni në një kavanoz dhe ruajeni në frigorifer.

Përdoreni këtë pije 5 deri në 10 minuta para ngrënies, tri herë në ditë, por vetëm një herë.

Konsultohuni me mjekun tuaj para përdorimit.

Përveç plotësimit të mungesës së jodit, ky çaj ndihmon edhe në humbjen e peshës, sepse është një “kurë” e vërtetë për peshën e tepërt.

Përveç kësaj, ndihmon në forcimin e sistemit imunitar, rregullon sistemin nervor, lehtëson nervozizmin e tepruar dhe nervozizmin dhe ndihmon në pagjumësinë.

Kjo pije mund të përdoret gjithashtu si locion për të trajtuar konjuktivitin, pasi përmban veti antibakteriale.

TRAJTIMIN E KANCERIT

Ju gjithashtu mund të përdorni ndarjet e arrave për të përgatitur tinktura medicinale. Kështu, për trajtimin e mastopatisë dhe kancerit, rekomandohet të mbulohen 25 arra me 200 ml alkool 70%. Vendosni të gjitha në një kavanoz qelqi, mbylleni dhe lëreni në një vend të errët për 7 ditë. Pastaj pini tre herë në ditë, duke shpërndarë 15-20 pika në gjysmë gote ujë.

PER DIARENE OSE Kapsllëkun

Për të kuruar kapsllëkun ose diarrenë, si dhe për të qetësuar nervat, përgatiteni si më poshtë:

Hidhni 200 ml raki të zakonshme mbi 1 lugë gjelle me ndarje arre. Lëreni të errësohet për 2 javë. Shkundni kavanozin çdo dy ditë. Tendoseni saktësisht pas 14 ditësh dhe pini një lugë çaji, 2 deri në 3 herë në ditë. Trajtimi zakonisht zgjat dy javë.