BREAKING NEWS

Çfarë dyshohet? SPAK shtrinë hetimin edhe jashtë Shqipërisë për Arben Ahmetajn

Çfarë dyshohet? SPAK shtrinë hetimin edhe jashtë
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që
x
BREAKING NEWS

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën, ja si koalicioni i “non gratave” po shkon në zgjedhjet e 14 majit me ngjyrat e flamurit rus

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën,
x
BREAKING NEWS

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e Madhe në Nju Jork kërkon konfiskimin e pronave dhe zbulon fakte të reja tronditëse për Agron Nezën

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e
x
BREAKING NEWS

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën, kërkohet bllokim vizash për “listën e zezë” të Amerikës

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe gjendja ekonomike shkaktojnë debate të forta në Kuvend, opozita akuza qeverisë për mungesë transparence dhe shpopullimin e vendit

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i bashkisë së Bulqizës

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i
x
BREAKING NEWS

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po punojmë për...

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po
x

Shëndeti

Keni probleme me tretjen? Pesë ushqime që mund të ndihmojnë

Keni probleme me tretjen? Pesë ushqime që mund të ndihmojnë

Të gjithëve na ndodh shpesh që të kemi shqetësime në stomak, këto mund të shoqërohen me të përziera, ngërçce apo diarre. Kjo gjendje ju ndikon në përditshmërinë tuaj dhe e keni të vështirë të vazhdoni rutinën tuaj. Edhe pse tashmë ju e dini se duhet të bëni kujdes dhe duhet të hani ushqime të lehta, por ka disa ushqime që ju se dinit se do të mund t’iu bëjnë të ndiheni mirë më shpejt nga sa e prisni.

Kur keni shqetësime në stomak, është mirë të konsumoni ushqime të lehta si orizi, buka e thekur ose patate të ziera ose. Përveç se ndihmojnë në sistemin tretës ato gjithashtu ndihmojnë në ndalimin e diarresë dhe gjithashtu ju përfitoni dhe lëngjet që tashmë i keni humbur.

Mijëra studime kanë vërtetuar se xhenxhefili vepron në mënyrë efektive si një ilaç kundër të përzierave dhe mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm të sistemit tretës. Pra, nëse vendosni të hani xhenxhefil, është  e rekomandueshme 4 gramë në ditë. Ju gjithashtu mund të preferoni xhenxhefil të freskët ose ta zieni në ujë të ngrohtë për një pije relaksuese.

Ashtu si bananet, mollët janë një burim i mirë i pektinës, i cili redukton simptomat e diarresë. Nëse keni probleme me stomakun, hani mollë të ziera në vend të zakonshmëve, sepse mollët e gatuara treten më lehtë.

Përveç efekteve qetësuese të një filxhani çaji të nxehtë, kamomili dhe nenexhiku njihen për vetitë e tyre kuruese kur bëhet fjalë për stomakun tuaj. Një studim i fundit tregoi se mente aktivizon kanalin e dhimbjes së zorrëve. Gjithashtu ndihmon në luftimin e të përzierave. Hulumtimet e kufizuara kanë treguar se kamomili gjithashtu qetëson dhimbjet e stomakut.

Shumica e produkteve të qumështit janë të dëmshme për stomakun, por një porcion me kos mund të ketë efektin e kundërt. Çelësi është të zgjidhni kos që është i përbërë me baktere aktive të shtuara, pasi ato rrisin numrin e tyre në zorrë, duke stimuluar tretjen dhe duke reduktuar ndjenjën e pakëndshme të fryrjes. Ju duhet të konsumoni kos organik.