BREAKING NEWS

Drafti i amnistisë fiskale, KE e shqetësuar: Rrezik për reputacionin e vendit

Drafti i amnistisë fiskale, KE e shqetësuar: Rrezik për
x
BREAKING NEWS

Burime gazi në Shqipëri? Kreshnik Spahiu paralajmëron të ardhmen e “frikshme”

Burime gazi në Shqipëri? Kreshnik Spahiu paralajmëron të
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH zbardh bilancin e 24 orëve të fundit

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH
x
BREAKING NEWS

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset për anëtarësim

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset
x
BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x

Shëndeti

Keni rrathë të zinj poshtë syve? 5 faktorë që ndikojnë në krijimin e tyre

Keni rrathë të zinj poshtë syve? 5 faktorë që

Rrathët e zinj janë një problem i zakonshëm si te meshkujt ashtu dhe te femrat. Ka shumë faktorë që kontribuojnë në krijimin e rrathëve të zinj. Prandaj është e rëndësishme që të kuptoni se çfarë problemi keni. Më poshtë, janë disa nga arsyet më të zakonshme.

Kjo është arsyeja kryesore pse shfaqen rrathët e zinj. Me kalimin e kohës, lëkura është më e prirur drejt humbjes së kolagjenit dhe elastinës, gjë që çon në lëkurë më të hollë.

Nëse jeni shumë të dehidratuar, indet e trupit tuaj do të fillojnë të tkurren, duke përfshirë lëkurën dhe indet nën sy. Pra, nëse jeni, të themi, në të njëzetat, mund t’ju duhet t’i kushtoni vëmendje marrjes së ujit përpara se të vendosni për trajtimet kozmetike.

Dhe nëse zbuloni se pini shumë ujë, ndoshta pijet e tjera që konsumoni mund të jenë përgjegjëse. Në fund të fundit, kafeina, alkooli dhe diuretikët e tjerë mund të çojnë në dehidrim dhe të kërkojnë edhe më shumë ujë.

Nëse nuk bëni mjaftueshëm gjumë, do të vini re se do të krijohen rrathë të zinj poshtë syve. Dhe stresi ndikon gjithashtu në këtë problem.

Alergjitë shpesh ndikojnë në shfaqjen e rrathëve të zinj. Në thelb, inflamacioni nga konjuktiviti alergjik (alergjitë që prekin sytë), së bashku me fërkimin e shpeshtë të zonës rreth syve që kruhen, mund të çojnë në këputje të enëve të gjakut dhe mavijosje.

Ju keni një problem të caktuar shëndetësor

Një shkak më pak i mundshëm i rrathëve të errët është një gjendje themelore shëndetësore. Ka kushte të tilla si anemia, ushqimi i dobët, mungesa e vitaminave, hipotiroidizmi, sindroma të caktuara metabolike që mund të çojnë gjithashtu në rrathë të errët nën sy.