BREAKING NEWS

Ankimimi i familjarëve të 4 të vrarëve më 21 janar, GJKKO merr vendimin për çështjen

Ankimimi i familjarëve të 4 të vrarëve më 21 janar,
x
BREAKING NEWS

NATO nxeh gjakrat mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit, ja lëvizja që mund t’i kthejë dy miqtë kundër njëri-tjetrit dhe plani i SHBA për të eliminuar grupin rus “Wagner”

NATO nxeh gjakrat mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit, ja lëvizja që
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha merr vendimin më të fundit dhe dorëzon në Këshillin e Evropës...

Lulzim Basha merr vendimin më të fundit dhe dorëzon në
x
BREAKING NEWS

Thika përgjak Tepelenën, 42-vjeçari godet rëndë gruan dhe më pas veten

Thika përgjak Tepelenën, 42-vjeçari godet rëndë gruan
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e Elbasanit

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x

Shëndeti

Këtë erëz popullore, personat e sëmurë, nuk duhet ta përdorin, ja problemet që sjell

Këtë erëz popullore, personat e sëmurë, nuk duhet ta

Suplementet dhe erëzat me veti shëruese janë bërë pjesë e përditshmërisë, por është e nevojshme të ndiqen udhëzimet për dozën e duhur si dhe efektin negativ në sëmundje të caktuara.

Një nga më të njohurat në listën e “pluhurave magjikë” është kurkuma (turmeriku).

Shafrani i Indisë ka aftësinë të rrisë aktivitetin e fshikëzës së tëmthit në mënyrë që të nxjerrë gurët në kanalet biliare, gjë që mund të jetë e rrezikshme. Rekomandohet vetëm për ata që nuk kanë gurë në tëmth, sepse atëherë mund të parandalojë formimin e tyre. Për ata që kanë gurë në tëmth nuk rekomandohet.

Po ashtu, gratë shtatzëna duhet te konsultohen me mjekun para përdorimit.

Studiuesit thonë se është e rëndësishme të raportohen efektet anësore kur merren preparate natyrale, si ai i përshkruar në revistën amerikane për raportet e rasteve mjekësore. Për sa i përket dozës së kurkumës si suplement, nuk ka një pajtueshmëri të plotë mes mjekëve. Më shpesh, midis 500 dhe 1,500 mg në ditë për tre muaj rekomandohet për osteoartritin dhe, për shembull, për lëkurën e thatë dhe të kruar, 500 mg tri herë në ditë për dy muaj.

Turmeriku ka shumë pak efekte tjera anësore të njohura; dhe ato që ekzistojnë, janë shumë të rralla dhe përgjithësisht të lehta.

Në çdo rast të veçantë, konsultimi me një mjek është i nevojshëm.