BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Shëndeti

Këtë pjesë të pulës nuk duhet ta konsumoni kurrë, ekspertët tregojnë çfarë rrezikoni

Këtë pjesë të pulës nuk duhet ta konsumoni kurrë,

Mishi i pulës është një nga mishrat më të njohur, arsyeja është shija e butë pa aromë të fortë, por edhe çmimi, i cili është më i përballueshëm se, për shembull, viçi apo derri.

Veçoria shtesë është se ky mish është i pasur me lëndë ushqyese të ndryshme, të dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, jo të gjitha pjesët e pulës konsiderohen të mira për trupin e njeriut, sipas një studimi të fundit kinez.Falë përvojës së kuzhinierëve të shumtë që ua përcollën përvojën e gatimit tek ekspertët, si dhe njohurive të teknologëve, u zbulua se cilat pjesë të pulës nuk duhen konsumuar sepse janë të dëmshme për shëndetin.

Pra, kur hani mish pule, është më mirë të mos konsumoni lëkurën, e cila përbëhet tërësisht nga yndyra dhe, përveç kësaj, mund të përmbajë një numër të mëdha bakteresh.Rekomandohet gjithashtu që të mos hani mushkëritë, sepse edhe trajtimi termik në temperaturë të lartë nuk është në gjendje të largojë plotësisht të gjithë parazitët prej tyre.

Ekspertët kinezë këshilluan gjithashtu që të mos përdoret koka, krahët dhe qafa, sepse në këto pjesë të pulës grumbullohen të gjitha substancat e dëmshme që kafsha ha gjatë jetës së saj, dhe krahët dhe qafën i injektohen hormonet, sepse mishi i pulës nuk është me origjinë organike, raportojnë studimet e kryera në Kinë.Sasia e lartë e proteinave që përmban mishi i bardhë ndihmon trupin të ndërtojë muskuj, ndërsa përmbajtja e tij jashtëzakonisht e ulët kalori e bën atë ushqimin perfekt për regjimet dietike.