Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto 8 gjëra vazhdojnë të bëhen gabim çdo ditë nga gratë

Postuar: 10/10/2018 - 23:57

 Gjatë stinës së verës janë të shumta gratë që zgjedhin të përdorin tamponët për të shmangur sikletet e papritura gjatë ciklit menstrual, pasi nuk duan të heqin dorë nga rrobat e holla dhe të lehta apo fundet e shkurtra. Megjithatë përdorimi i tamponëve nuk është i lidhur me një stinë të caktuar, ju mund t’i përdorni ato në çdo kohë. Edhe pse mund të ndiqni udhëzimet ilustruese që shkruhen mbi kutinë e paketimit të tamponëve, ekziston mundësia që të bëni disa gabime të cilat mund të sjellin efekte të padëshirueshme për shëndetin tuaj. Por cilat janë gabimet më të shpeshta që bëjnë gratë me tamponët vaginalë? Zbulojini si më poshtë:
1. Lani duart vetëm pasi e keni vendosur atë. 
2. Nuk e vendosni tamponin në thellësi të vaginës. 
3. I përdorni deri në fund të ciklit. 
4. Ndërroni tamponët vetëm një herë në ditë - Tamponët duhet të ndërrohen çdo 4 deri në 8 orë sepse ato nxehen brenda vaginës dhe krijojnë terren për bakteret. 
5. I përdorni edhe pas përfundimit të ciklit- Shpesh tamponët përdoren si masë mbrojtëse nga gratë edhe një ditë pas përfundimit të ciklit menstrual. Ky zakon është i gabuar dhe mund të shkaktojë probleme shëndetësore.
6. Përdorni tamponin pasi keni urinuar.
7. Nuk e ndërroni tamponin pasi keni bërë banjo. 
8. Flakni tamponët vetëm sepse janë blerë vite më parë- Tamponët nuk kanë datë skadence, kështu që edhe nëse janë blerë para disa vitesh, ata janë të sigurtë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2019 - 18:58

Të kesh dhëmbë të bardhë është dëshira e shumë njerëzve dhe për ata që nuk i kanë, përpiqen ta arrijnë këtë përmes teknikave të reja dentare.

Postuar: 18/02/2019 - 18:15

Edhe pse meshkujt vuajnë më shumë nga rënia e flokut, janë vajzat ato që ankohen më shpesh.

Postuar: 18/02/2019 - 17:56

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.Ata prete

Postuar: 18/02/2019 - 08:05

Një studim i fundit shkencor mbi tensionin ka zbuluar se njerëzit që vuajnë nga pagjumësia kronik

Postuar: 17/02/2019 - 22:56

Konsumimi i përditshëm i vetëm një grami shafran mund të ndikojë në përmirësimin e memories afa

Postuar: 17/02/2019 - 22:47

Tani që mësimi në shkolla ka filluar përsëri, është koha e përkryer për të menduar për ushqimet

Postuar: 17/02/2019 - 20:01

Domatet janë të pasura me likopene që ngadalësojnë procesin e plakjes.