Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto fakte mbi HIV-in duhet ti dini patjetër

Postuar: 10/09/2018 - 07:30

Fakt

 
HIV-i nuk përhapet nga kontaktet e rastësishme me një person, nga ajri, uji, përdorimi i enëve të njëjta, ndenjëset e tualetit ose pështyma. Virusi nuk mund të jetojë për periudha të gjata jashtë trupit.
 
HIV-i përhapet përmes lëngjeve trupore duke përfshirë gjakun, spermatozoidet dhe qumështin e gjirit. Përhapja e sëmundjes shkaktohet nga marrëdhëniet seksuale të pambrojtura dhe përdorimi e gjilpërave (injeksioneve).
 
Ndodh më rrallë që HIV-i të transmetohet përmes qumështit të gjirit apo transfuzioneve të gjakut.
 
Keni vetëm pak vite jetë?
 
Mit
 
Në fillim të epidemisë së SIDA-s, mesatarja e jetëgjatësisë ishte vetëm disa vjet, megjithatë, kjo nuk ndodh më.
 
Medikamentet dhe trajtimet e reja kanë zgjatur jetën e njerëzve me HIV dhe shumë njerëz mund të jetojnë një jetë normale.
 
Nëse e kapni sëmundjen në fillimet e saj mund të jeni në gjendje të parandaloni HIV-in të kthehet në AIDS.
 
Mit
 
Jo të gjithë kanë simptoma kur infektohen me HIV. Shumë njerëz kanë simptoma të ngjashme me atë të gripit, brenda 2 deri 4 javëve të infektimit me HIV.
 
Simptomat mund të përfshijnë ethe, gjëndra të fryra, dhimbje të fytit, skuqje, lodhje, dhimbje të kockave dhe dhimbje koke.
 
Simptomat mund të zgjasin disa ditë deri në disa javë. Megjithatë, këto simptoma i ngjajnë shumë infeksioneve të tjera dhe mënyra e vetme për të ditur me siguri nëse jeni i infektuar me HIV është që të testoheni.
 
HIV-i mund të shërohet, çdokush mund të marrë HIV
 
Fakt
 
Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) vlerësojnë se 1.1 milion njerëz të moshës 13 vjeç e lart janë të infektuar me HIV dhe 44.000 njerëz janë infektuar në 2014.
 
Çdokush mund të infektohet me HIV. Raporti i HIV-it midis afrikano-amerikanëve është rreth 8 herë më i lartë se tek të bardhët.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2018 - 13:19

Njerëzit që jetojnë në klimë të ftohtë, me më pak rreze dielli, janë më të ekspozuar ndaj konsumit të tepruar të alkoolit.

Postuar: 19/11/2018 - 09:21

Pesha e tepër tek çdo organizëm shoqërohet me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në

Postuar: 19/11/2018 - 08:49

Në Shqipëri, trëndelina rritet në mënyrë të egër dhe nuk kultivohet gjerësisht.

Postuar: 19/11/2018 - 08:45

Një studim i ri ka zbuluar se oktapodët bëhen më të afrueshëm dhe përpiqen të përqafojnë njëri-tj

Postuar: 19/11/2018 - 08:28

Ka shumë persona që disa gjëra i bëjnë me dorën e majtë, shkruajnë, mbajnë sende të ndryshme apo

Postuar: 19/11/2018 - 07:43

Shpendët dhe pula në veçanti është një nga mishrat më të konsumuar në Shqipëri.

Postuar: 19/11/2018 - 07:42

Psikologët thonë se 40% e veprimeve tuaja nuk janë vendime të vetëdijshme por zakone.Ajo që ju ko