Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto janë 7 bimët “qetësuese” që duhet të mbahen në shtëpi kundra stresit

Postuar: 08/09/2018 - 13:41

 Të kujdesesh për lulet sidomos ato me gjethe jeshile ndihmon për të larguar stresin dhe mërzitjen. Të paktën kështu thotë një studim i fundit në i universitetit Wheeling Jesuit University në SHBA. Ja disa nga bimët me gjethe të gjelbër që mund t’i mbani në shtëpi për të larguar stresin dhe mërzitjen shkruan Corriere.

1. Nenexhiku
Ai është shumë i mirë edhe për gatime të ndryshme. Kjo barishte aromatike është gjithashtu e njohur për vetitë e saj qetësuese dhe antistres.


2. Jasemini
Jasemini është i bukur për t’u parë dhe ka një aromë të mrekullueshme. Por jasemini ka edhe një efekt qetësues në sistemin nervor. Sipas studimit të universitetit “Ruhr University” në Bochum, Gjermani të bërë në disa minj në kafaz, sa herë që lëshohej aromë jasemini ata mblidheshin në një qoshe dhe rrinin të qetë e nuk lëviznin.


3. Aloe vera
Kjo lloj bime njihet për aftësitë e saj hidratuese dhe si një ilaç kundër djegieve. Gjithashtu aloe vera është në gjendje të pastrojë ajrin nga faktorë ndotës dhe natën lëshon oksigjen, duke bërë që të pushoni të qetë.


4. Livando
Kjo lloj bime që çel lule dhe ka një aromë shumë të mirë është përdorur në mjekësi për shekuj me radhë për të qetësuar nervat dhe për ndihmuar ngritjen e humorit. Një studim i drejtuar nga një grup studentësh të infermierësh ka treguar se si aroma e livandos mund të ulë ndjeshëm ritmin e zemrën në situata stresuese.


5. Sansevieria, lulja gjarpër ose siç njihet në jetën e përditshme gjuhë vjehrre
Një studim i NASA-s zbuloi se kjo lloj bime është e aftë të pastrojë ajrin nga njëqind toksina dhe të lëshojë oksigjen brenda natës. Ajo përmirëson nivelet e energjisë, lehtëson dhimbjet e kokës dhe lehtëson frymëmarrjen. Ajo karakterizohet nga gjethe të ngushta të gjelbra të errëta dhe me vija të lehta në majën e tyre. Sansevieria njihet edhe me një emër tjetër ” gjuhë vjehrre”, ndoshta për shkak të majave të saj të mprehta.


6. Borziloku
Falë një hulumtimi të bërë tek minjtë në laborator, nga një ekip shkencëtarësh japonezë, është zbuluar se ekspozimi ndaj linalool-it (një përbërës organik nga i cili është i pasur) ndihmon për të zvogëluar aktivitetin e gjeneve që janë aktivizuar në situatat e stresit.


7. Palma areca
Kjo lloj bime përveç se shërben për të arreduar shtëpinë, ajo është dhe një lloj “pastrues” ajri. Sipas një studimi të NASA-s palma areca është në gjendje të ulë nivelin e toksinave në ajër. Të thithësh ajër të pastër si zgjuar ashtu edhe kur jemi në gjumë na ndihmon të ndihemi mirë si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht.


(er.cu/BalkanWeb)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2018 - 20:19

Trupi i njeriut është i ndërtuar në atë mënyrë që të na dërgojë shenja si simptoma, të cilat na tregojnë se diçka është duke shkuar gabim.

Postuar: 13/11/2018 - 19:19

Depresioni është një gjendje me të cilën ballafaqohen shumë persona.

Postuar: 13/11/2018 - 19:14

Ja një listë me disa bindje qesharake dhe mite të pavërteta të menstruacioneve që duhen ditur një

Postuar: 13/11/2018 - 19:11

Femrat që marrin antidepresantë para ose gjatë shtatzënisë kanë 81% më shumë gjasa të kenë fëmijë

Postuar: 13/11/2018 - 18:49

Ndryshimi i klimës ka efekte të mëdha dhe të habitshme njëkohësisht në shëndetin mendor.

Postuar: 13/11/2018 - 17:45

Ndërsa obeziteti vazhdon të dëmtojë SHBA-të (dhe pjesën më të madhe të botës), sheqeri është iden

Postuar: 13/11/2018 - 17:19

A e dini se kungulli është një perimet që përmirëson ndjeshëm shëndetin tuaj.