Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto janë gabimet që ju plakin më shpejt, ja çfarë duhet të shmangni

Postuar: 14/09/2018 - 13:35

Plakja është një proces natyral të cilin njeriu nuk e eviton dot.Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes.

Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e trurit.
Janë pikërisht zgjedhjet që bëjmë çdo ditë që mund të çojnë në degradimin e trurit.
Sipas studimeve konfirmohet se të qenit mbipeshë ose obezë mund ta plakë trurin me të paktën 10 vjet.
Ndaj nëse dëshironi të jetoni gjatë e të plakeni shëndetshëm kini kujdes nga këto gabime që mund të jeni duke bërë aktualisht.
Ngrënia E Mishit
Studimet kanë zbuluar një lidhje të fortë mes ngrënies së mishit dhe vdekjes së parakohshme.Ndërkohë, njerëzit që hanë më shumë fruta dhe perime kanë 15 përqind më pak gjasa të vdesin para kohe.
Njerëzit që hanë mish janë më pak të prirur të hanë fruta dhe perime.Rrjedhimisht ata marrin më pak antioksidantë dhe ushqyes të vlefshëm.
 
Jeta Pasive
Të qëndruarit ulur për disa orë është shumë e rrezikshme.
 
Të ulurit për të paktën 8 orë në ditë rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme me 60 përqind.
 
Ecja me një shpejtësi mesatare për të paktën një orë ul rrezikun e vdekjes së parakohshme me 40 përqind.
 
Ëmbëlsirat Dhe Të Gazuarat
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat shkatërrojnë proteina të rëndësishme që janë përgjegjëse për paraqitjen rinore të lëkurës.
 
Sheqernat nxisin inflamacionin që është vatra e shumë sëmundjeve të rrezikshme.
 
Çaji Jeshil
Çaji jeshil është i dobishëm në shkrirjen e yndyrnave të akumuluara dhe në përmirësimin e funksionit të mëlçisë.
 
Pirja e rregullt e këtij çaji ndihmon në shmangien e vdekjes së parakohshme, ishemisë dhe sklerozës.
 
Drithërat E Bardha
Të gjithë drithërat me ngjyrë të bardhë nuk janë të pasur me fibër dhe ushqyes dhe në thelb janë një version ndryshe i sheqerit.
 
Orizi i bardhë, buka e bardhë, makaronat, picat e të tjerë prishin ekuilibrat e baktereve në stomak.
 
Për një jetë më të gjatë duhet të zgjidhni drithëra me ngjyrën dhe përmbajtjen e tyre të plotë e natyrale.
 
Gjumi
Gjumi është një përbërës kritik i të gjithë rimëkëmbjes së organizmit.
 
Mungesa e tij shkakton mbipeshë, depresion, diabet të tipit 2, tension të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.
 
Shumë Pak Peshk
Peshqit janë ushqim i domosdoshëm për jetëgjatësinë.
 
Ato janë të pasur me acide yndyrore omega-3 që luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë trurin.
 
Gabimi i mos të ngrënit peshk rregullisht 2 herë në javë, u kushton disa vite jetë.
 
Stresi, Alkoli Dhe Kafja
Sipas të dhënave stresi rrit nivelet e kortizolit që ngadalëson metabolizmin dhe nxit rritjen në peshë.
 
Kafja nga ana tjetër ndërhyn jo vetëm në cilësinë e gjumit por edhe në kohëzgjatjen e tij.
 
Pirja e tepërt e alkolit dhe e pijeve të tjerë të gazuar dëmton qelizat dhe zhbën punën e antioksidantëve.
 
Yndyrnat Dhe Të Skuqurat
Yndyrnat trans që gjenden tek margarina dhe produktet e skuqura e dehidratojnë lëkurën duke nxitur shfaqjen e rrudhave.
 
Inflamacioni që shkaktojnë këto yndyrna nxit shfaqjen e sëmundjeve koronare dhe diabetit.
 
Të skuqurat nga ana tjetër nxisin praninë e radikaleve të lira në organizën.
 
Këto organizma janë fajtorë për plakjen jo të shëndetshme.
 
Ekspozimi Në Diell
Ekspozimi i lartë dhe i pambrojtur në diell nxit jo vetëm rrudhat por shkakton dëme të konsiderueshme në lëkurë dhe në paraqitjen tuaj.
 
AgroWeb.org ju këshillon të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime të stinës për të përfituar maksimalsisht nga vlerat e tyre ushqyese dhe për të qëndruar të shëndetshëm gjithashtu.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2018 - 20:39

Janë të njohura cilësitë e saj qetësuese, por ajo që dihet më pak është fakti që aspirina shërben edhe si përbërja bazë për maskë fytyre – një nga maskat më të suksesshme, me përbërës natyralë.

Postuar: 20/09/2018 - 19:38

A e dini se dhimbja më e vogël e dhëmbëve, mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tuaj?

Postuar: 20/09/2018 - 18:37

Vegjetarianët jetojnë mesatarisht tetë vjet më gjatë se të tjerët.Polemikat mes vegjetarianëve dh

Postuar: 20/09/2018 - 18:21

Keni vënë re kruarje të tmerrshme “atje poshtë”?

Postuar: 20/09/2018 - 18:11

Dëgjimi i një fishkëllimi të vazhdueshëm në vesh, tringëllimë në vesh, nuk është vetëm i bezdissh

Postuar: 20/09/2018 - 17:54

Shumë prej jush nuk e dinë se kripa sjell përfitime të pabesueshme për flokët tona.

Postuar: 20/09/2018 - 17:44

Shpesh kemi dëgjuar për rastet kur njerëzit kanë shitur organet e tyre në këmbim të parave për të