Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto janë metodat popullore që do t’ju shpëtojnë nga dhimbja e dhëmbëve

Postuar: 19/07/2019 - 22:20

Të gjithë ata që e kanë provuar e dinë se dhimbja e dhëmbëve është një tmerr i vërtetë.
 
Dentisti/ ja është shpëtimi vetëm kur ju kapin dhimbjet e dhëmbit, por ka raste që nuk pret puna deri sa të shkoni deri tek ai.
 
Në të tilla raste ka disa metoda natyrale, që mund t’ju vijnë në ndihmë .
 
Metoda e parë: Hani hudhra.
 
Konsumimi i hudhrave është shumë efikase kundër dhimbjes së dhëmbëve .
 
Harrojeni për pak minuta erën dhe shijen e saj të pakëndshme, sepse hudhra është një qetësues shumë i mirë i dhimbjes së dhëmbëve që shkaktohet nga kariesi.
 
Metoda e dytë: Pini lëng limoni.
 
Limoni do të jetë shpëtimi juaj nëse dhimbje dhëmbësh dhe fryrje të mishrave të dhëmbëve. Për të shpëtuar dhimbjeve ju duhet të pini pak lëng limoni në dhëmbin apo mishin e dhëmbit dhe ta lini të veprojë.
 
Metoda e tretë: Uji i oksigjenuar.
 
Kjo metodë është mjaft efikase për rastet kur keni dhembë me infeksion. Në këtë rast duhet të njomni një copë pambuk me ujë të oksigjenuar me aplikojeni në dhëmb e më pas shpëlani gojën.
 
Dhe metoda e fundit që njihet gati nga të gjithë: Pini raki.
 
Duhet të pini pak raki dhe mos ta gëlltisni atë, por ta mbani në gojë dhe më pas ta shpëlani gojën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/08/2019 - 18:12

Kjo pije mjekësore e krijuar nga spanjollët ka qenë një zbulesë në fushën e shëndetit. Pirja, përveç parandalimit të shumë sëmundjeve, ka treguar se trajton dhimbjet, veçanërisht ato të lidhura me nervin shiatik.

Postuar: 25/08/2019 - 14:37

Një këshillë shumë e vlefshme për fëmijët tuaj!

Postuar: 23/08/2019 - 16:28

Secili prej nesh e di: të kemi një mjedis të shëndetshëm në shtëpi, duhet të respektojmë rregulla

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë