Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto janë të këqijat që ju sjell përdorimi i gjatë i celularit, ja çfarë duhet të shmangni

Postuar: 22/10/2018 - 17:34

 Kontrollimi i celularit tuaj para se të flini mund të prishë gjumin tuaj. Gjatësia e valëve të shkurtra, ndriçimi blu i ndezur i pajisjes suaj rrit vëmendjen gjatë ditës, por gjatë natës drita mund të pengojë prodhimin e melatoninës, e cila ju ndihmon të flini gjumë. Për të shmangur këtë, bëjeni zakon të mos përdorni telefonin tuaj për të paktën 30 minuta para se t'i mbyllni sytë. Por ka edhe më shumë shqetësime. Kur jeni zgjuar, një zhurmë e vetme dhe e vogël e një njoftim të ri në telefonin tuaj mund të dobësojë aftësinë tuaj për t'u përqëndruar në një detyrë më të rëndësishme: të flini. Duke e lënë mënjanë telefonin tuaj kur jeni vetëm - në vend që të merreni me atë për të luajtur lojëra - mund t’ju ndihmojë të frymëzoni dhe të keni ide krijuese. Disa njerëz shpenzojnë më shumë se pesë orë në ditë, duke shtypur, dhe kontrolluar çdo gjë në rrjetet sociale. Nga kjo vjen dhe dhimbja e dorës, e cila shkaktohet nga mbajtja e bërrylit tuaj në një kënd ekstrem, jo normal për dorën. Shumica e telefonave celularë janë të mbushur me mikrobe - dhjetë herë më shumë se ato që do të gjeni në shumicën e tualeteve. Fshini telefonin tuaj çdo ditë me një pako facoletash antibakteriale. Telefoni juaj mund t'ju ndihmojë të jeni më të shëndetshëm. Në një studim të personave që ishin mbipeshë, ata që përdorën një aplikacion smartphone për të rregjistruar marrjen e ushqimit ishin shumë më të zellshëm sesa ata që I shkruajtën kaloritë në një bllok.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/11/2018 - 10:27

Sa herë që jemi të sëmurë me grip gjëja e parë që në bëjmë është pirja e çajit ose konsumimi i supave të pulës.

Postuar: 17/11/2018 - 09:37

Rritje në mënyrë konstante të atakut të zemës ka patur në radhët e grave në moshë të re.

Postuar: 16/11/2018 - 23:07

Modelja e njohur Brigette Cooper ka 30 mijë ndjekës në profilin e saj në “Instagram”.

Postuar: 16/11/2018 - 23:01

Numri i spermatozoideve te meshkujt e Amerikës Veriore, Evropës, Australisë dhe Zelandës së re ës

Postuar: 16/11/2018 - 22:56

Për ju që besoni në disa supersticione, ja disa gjëra që duhet të mbani në çantën tuaj që t&rsquo

Postuar: 16/11/2018 - 22:55

Kur ndjen dhimbje stomaku është e vështirë të shpërqendrosh mendjen, për të vazhduar i/e qetë dit

Postuar: 16/11/2018 - 22:52

Kjo pije ka aftësinë për t’i kthyer flokët e thinjura në ngjyrën e tyre natyrale falë përbë