BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Shëndeti

Këto ushqime kanë më shumë proteina se një vezë

Këto ushqime kanë më shumë proteina se një vezë

Proteina është një makronutrient thelbësor me shumë përfitime shëndetësore. Përveç kësaj, ushqimet me proteina të larta krijojnë ngopje pasi u duhet më shumë kohë për t’u tretur pa rritur sheqerin në gjak.Burimi më i njohur i proteinave janë vezët, pasi ato përmbajnë pak kalori dhe një përmbajtje të lartë proteinash – 6 gram për vezë.

Megjithatë, ka ushqime të tjera me më shumë ose të njëjtën përmbajtje proteine ??si veza, duke përjashtuar sigurisht peshkun dhe të gjitha llojet e mishit që tashmë e dini se janë ndër ushqimet më të njohura me përmbajtje të lartë proteinash.

Ushqimet me më shumë proteina se një vezë

Quinoa – Proteina që përmban është bimore dhe në të njëjtën kohë ka të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin dhe 5 gramë fibra vegjetale shtesë.

Bajamet – Janë një burim i shkëlqyer i proteinave me 7 gram për 1/4 filxhan.

Qiqrat – Kanë dy herë më shumë proteina se vezët, pasi vetëm 100 gramë qiqra na japin 14 gramë proteina, ndërkohë që kanë edhe të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin.

Kosi – Një filxhan kos përmban 23 gram proteina. Mund ta hani në mëngjes me fruta, mjaltë, arra, etj. ose në drekën tuaj si pjatë anësore.

Farat e kungullit – Janë një tjetër burim i mirë i proteinave bimore , pasi 1/4 e filxhanit ofron 9 gram, ndërsa në të njëjtën kohë përmbajnë zink dhe magnez, të cilët kontribuojnë si në mirëfunksionimin e sistemit imunitar, ashtu edhe në funksionimin e duhur të. zemra.

Kefiri
– Nëse i doni pijet e qumështit, dijeni se kefiri përmban 10 gramë proteina për filxhan, ndërsa ka edhe disa probiotikë që janë të dobishëm për organizmin. Mund ta hani të thjeshtë, ta shtoni në smoothie dhe në shumë receta, të kripura dhe të ëmbla.