BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Shëndeti

Kini kujdes! Ja pse nuk duhet ta lani fytyrën në dush

Kini kujdes! Ja pse nuk duhet ta lani fytyrën në dush

Dushet e gjata dhe të nxehta mund të heqin vajrat natyralë që i duhen lëkurës për të qëndruar të shëndetshme.

Sado e lehtë të jetë për ta hequr grimin gjatë dushit, kjo në fakt mund ta dëmtojë lëkurën tuaj. Lëkura në fytyrë është shumë më e ndjeshme se lëkura në trup, dhe nëse nuk ju pëlqen të bëni dush të ftohtë, është më mirë ta mbani fytyrën larg nga uji.

Mund të përkeqësojë aknet.

Dushet e gjata dhe të nxehta mund të heqin vajrat natyralë që i duhen lëkurës për të qëndruar të shëndetshme. Nëse lëkura është e thatë, larja e fytyrës në dush mund ta përkeqësojë situatën. Aplikimi i një sasie më të madhe të kremit hidratues për të lehtësuar ndjesinë e thatësisë mund ta bëjë lëkurën të prekshme nga puçrrat dhe infeksionet e tjera të lëkurës.

Mund të ndikojë në tonin e lëkurës.

Larja e fytyrës në dush mund ta bëjë lëkurën të duket e kuqërremtë. Uji i nxehtë shkakton zgjerimin e enëve të gjakut në fytyrë, gjë që mund të dëmtojë kapilarët e brishtë në faqet tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të shkaktojë kapilarë të dukshëm tek faqet, një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës.

Mund të shkaktojë rrudha të parakohshme.

Me siguri keni vënë re se si gishtat tuaj mund të rrudhen pas një dushi të gjatë të nxehtë. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë heq lagështinë nga lëkura dhe dëmton shtresën mbrojtëse të saj që ndihmon në bllokimin e lagështisë. E njëjta gjë vlen edhe për lëkurën e fytyrës, e cila mund të plaket më shpejt nëse e ekspozoni rregullisht në ujë të nxehtë.

Mund ta bëjë lëkurën e shëndetshme më të ndjeshme.

Uji i nxehtë mund të ndikojë negativisht në lëkurë, duke e bërë atë të thatë dhe të ndjeshme. Është më mirë të qëndroni larg dusheve të nxehta, veçanërisht gjatë muajve të thatë të dimrit kur lëkura është më e prekshme ndaj thatësisë dhe acarimit.

Mund ta bëjë lëkurën të kruhet.

Shumë njerëz mendojnë se lëkura e tyre kruhet pas një dushi të gjatë. Ndjesia zgjat vetëm për një kohë të shkurtër. Por larja e fytyrës në dush të nxehtë rregullisht mund të bëjë që lëkura të kruhet vazhdimisht dhe madje të krijohen plasaritje apo të çara në të.