BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x
BREAKING NEWS

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror rus lëshon paralajmërimin e frikshëm: “Armagedon-i” mund të jetë afër! Raketat bërthamore do godasin Londrën dhe New York-un nëse preket...

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror
x

Shëndeti

Kini kujdes! Pas Kinderit, një tjetër fabrikë çokollate rezulton me salmonelë

Kini kujdes! Pas Kinderit, një tjetër fabrikë çokollate

Pas çokollatës Kinder, një rast i ri ka rezultuar me salmonelë. Bëhet fjalë për grupin Barry Callebaut dhe në të vërtetë në fabrikën më të madhe të çokollatës në botë.

Më konkretisht, grupi zviceran Barry Callebaut, një prodhues global i produkteve të kakaos dhe çokollatës, njoftoi dje se ka ndërprerë prodhimin në fabrikën e tij në Visé në Belgjikë, pas zbulimit të salmonelës në një seri produktesh.

“Ekspertët tanë të kontrollit të cilësisë identifikuan ‘lecitinen’ si shkaktarin”, tha grupi në një deklaratë.

Një zëdhënës sqaroi se “shumica e produkteve të kontaminuara janë ende në fabrikën Visse” dhe se grupi po kontakton 73 klientë për të siguruar që nuk ka kontaminim në nivel konsumator.

Çfarë është lecitina? Është një substancë yndyrore që përdoret gjerësisht në prodhimin e çokollatës për të lidhur përbërës të tjerë të çokollatës.

Ky incident përkoi me rihapjen e fabrikës Ferrero që ishte mbyllur prej rreth tre muajsh për arsye të ngjashme. Më konkretisht, fabrika e Mondelez në Belgjikë mori dritën jeshile për rihapjen më 17 qershor.