BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me
x
BREAKING NEWS

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në protestë!”, Arian Çani bën reagimin epik ndaj deklaratës së Luçiano Boçit: Uaaaa, o Ylli e di ç’do të thotë...

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në
x
BREAKING NEWS

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar
x
BREAKING NEWS

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani paralajmëron surprizën e Ilir Metës më 25 korrik: Edhe ata që janë me pushime do të hapin ekranin

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani
x

Shëndeti

Kini kujdes! Thonjtë e verdhë mund të jenë shenjë e një sëmundje të rrezikshme

Kini kujdes! Thonjtë e verdhë mund të jenë shenjë e

Ju ndoshta keni dëgjuar se thonjtë janë “pasqyra” e shëndetit tonë. Ndryshimet në lëkurë, strukturë ose trashësi mund të tregojnë mungesë të disa substancave në trup. Ndryshimet e thonjve mund të tregojnë qartë një problem specifik, ndaj nuk duhen injoruar.

Shkaku më i zakonshëm i ngjyrës së verdhë në thonj është një infeksion mykotik. Në shumicën e rasteve, infeksioni mykotik mund të trajtohet me një krem ??ose ilaç që rekomandon mjeku. Megjithatë, thonjtë e verdhë mund të tregojnë gjithashtu kushte të tjera.

Mund të tregojë se një infeksion në mushkëri, bronkiektazia, verdhëza, psoriasis, problemet e tiroides dhe madje edhe diabeti. Tek disa persona me diabet, thonjtë marrin një nuancë të verdhë, sepse shpërbërja e sheqerit ndikon në nivelin e kolagjenit në thonjtë.

Njerëzit që vuajnë nga diabeti kanë më shumë gjasa të marrin një infeksion mykotik të quajtur onikomikozë. Ky infeksion zakonisht prek thonjtë e këmbëve dhe përveç zverdhjes, thonjtë bëhen edhe të brishtë. Nëse vuani nga diabeti, kujdesi për këmbët është shumë i rëndësishëm.

Ju duhet t’i kontrolloni këmbët tuaja më shpesh se zakonisht për të parë prerje, plagë dhe probleme me thonjtë për t’i parë ato përpara se të infektohen, sepse dëmtimi i nervave të diabetit mund ta bëjë më të vështirë për ju që të ndjeni dhimbje.