BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x

Shëndeti

Kini kujdes! Ushqimet që nuk duhet t'i kombinoni kurrë me njëra-tjetrën

Kini kujdes! Ushqimet që nuk duhet t'i kombinoni kurrë me

Zakonisht për t’i bërë pjata tona më të shijshme kombinojmë dy ose më shumë artikuj ushqimorë. Megjithatë, ka disa ushqime që duhen ngrënë veçmas, pasi koha e nevojshme për tretjen e tyre dhe gjendja e nevojshme për tretjen e tyre janë të ndryshme.

Kombinimet e këqija të ushqimeve mund të shkaktojnë dhimbje stomaku, fryrje, lodhje, gazra dhe parehati. Nëse vazhdoni të konsumoni kombinime të gabuara ushqimore për një periudhë të gjatë, mund të rezultojë në skuqje, probleme kronike të tretjes dhe erë e keqe.

1. Dy ushqime me përmbajtje të lartë proteinash

Vezët dhe proshuta janë ushqime të njohura për mëngjes, por këshillohet të shmangni këtë kombinim. Këto dy ushqime janë të pasura me proteina dhe janë të rënda për stomakun nëse konsumohen bashkë.

2. Lëng portokalli dhe qumësht

Qumështi do më shumë kohë për t’u tretur dhe kur keni qumësht dhe limon ose ndonjë agrume së bashku, qumështi mpikset. Kjo mund të çojë në djegie të gazit dhe nxehtësisë.

Kombinimi i qumështit dhe bananes është i rëndë dhe kërkon shumë kohë për t’u tretur. Ndërsa ushqimi është duke u tretur, do të përjetoni lodhje.

Frutat treten lehtësisht nga barku, por vakti juaj mund të kërkojë më shumë kohë. Pra, derisa ushqimi të tretet, frutat gjithashtu mbahen dhe fillojnë të fermentohen.

5. Ushqim me djathë me pije të ftohtë

Kush nuk e pëlqen pica me kola? Sado që tingëllon joshëse, ky kombinim nuk është i mirë për shëndetin tuaj. Ju duhet të shmangni pirjen e një pije të ftohtë me një ushqim djathi pasi kombinimi mund të çojë në vështirësi në përthithje.

Prandaj, herën tjetër që do të uleni për të ngrënë një meze të lehtë ose një vakt, përpiquni të shmangni këto kombinime ushqimesh. Hani të sigurt për të qenë të shëndetshëm.