Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kjo është baras me sëmundjen e kancerit/ Nëse bëni këtë gjë me dietën tuaj ushqimore, duhet të reflektoni sa më parë

Postuar: 07/06/2019 - 11:36

Dieta mund të ketë më shumë ndikim në rrezikun për zhvillimin e kancerit, seç mund ta mendonit, ka zbuluar një studim i ri. Sipas një studimi të publikuar në revistën shkencore JNCI Cancer Spectrum, në 2015 janë evidentuar më shumë se 80.000 raste të reja kanceri, të cilat lidhen me dietën e varfër.

“Kjo është e barasvlershme me 5.2% të të gjitha rasteve të kancerit invaziv të diagnostikuara në vitin 2015 në Amerikë”, thotë Dr. Fang Fang Zhang, epidemiolog i kancerit në Universitetin Tufts në Boston, njëkohësisht edhe autor i këtij studimi.

Shkencëtarët vlerësuan 7 faktorë të ndryshëm dietik: konsumi i ulët i perimeve, frutave, drithërave dhe produkteve të bulmetit, dhe konsumi i lartë i mishit të përpunuar, mishit të kuq, pijeve të sheqerosura dhe të gazuara, shkruan shëndeti online.

“Konsumimi i ulët i drithërave është faktori kryesor ushqimor i lidhur me përhapjen e kancerit në Amerikë, ndjekur nga konsumimi i ulët i produkteve të bulmetit, konsumimi i tepërt i nënprodukteve të mishit të përpunuar, konsumimi i ulët i perimeve dhe frutave, konsumimi i tepërt i mishit të kuq dhe i pijeve të sheqerosura”, thotë Zhang.

Shkencëtarët kanë zbuluar se dieta e varfër (kequshqyerja) ndikon më shumë në zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë dhe rektal.

Këshilla nga dietologët:

-Rrisni konsumin e drithërave të plotë, duke kthyer gjysmën e atyre që konsumoni në integrale. Kjo do te thotë të vendosni tërshërë, thekër, bukë të zezë, makarona dhe oriz integral

-Konsumoni 3 racione bulmet në ditë, duke preferuar më shumë kosin dhe djathin në vend të qumështit, mundësisht me yndyrë të reduktuar. Kjo do të rriste ndjeshëm parandalimin e kancerit të zorrës së trashë, duke qenë se bulmeti luan rol mbrojtës kundër këtij kanceri.

-Ulni konsumin e nënprodukteve të mishit: sallame, proshuta, salsiçe, kremviçe, pancete, mish i tymosur etj.

-Evitoni pijet e sheqerosura te fëmijët dhe adoleshentët, pasi ato lidhen me rritje të peshës trupore dhe rrjedhimisht me rritje të rrezikut nga kanceri.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 16:28

Secili prej nesh e di: të kemi një mjedis të shëndetshëm në shtëpi, duhet të respektojmë rregullat bazë të higjienës. Pastërtia dhe rendi janë padyshim faktorë shumë të rëndësishëm.

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend