BREAKING NEWS

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë përballet policia kur shkon në Nikël: I gjen shtëpitë ‘xixë’…

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x

Shëndeti

Kjo është vitamina që ul rrezikun për kancer

Kjo është vitamina që ul rrezikun për kancer

Doza e ekspozimit në diell mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit me një të pestën. Studiuesit japonezë kanë arritur në përfundimin se nëse njerëzit kanë nivel të lartë të së ashtuquajturës “vitaminë diell”, në gjakun e tyre kanë më pak gjasë të diagnostikohen me kancer.

Ata arritën në përfundimin se rreziku për kancer ishte 22% më i ulët te personat me nivel të lartë të vitaminës D, krahasuar me ata që kanë nivemë të ulët të saj. Studimi ishte gjithëpërfshirës me plot 7345 persona, te të cilët u mat niveli i vitaminës D për 15 vite. Kjo vitaminë krijohet kur lëkura ekspozohet në diell, por gjithashtu mund të merret edhe në vajin e peshkut, vezën apo mishin e kuq.

Përdoret pasivisht tashmë si një suplement ushqimor për ata që duan të forcojnë kockat e tyre. Studimi është një dëshmi më tepër në favor të teorisë se vitamina D mbron kundër kancerit, përveç rolit të tij të njohur në ndihmesën e trupit në përthithjen e kalciumit dhe mbajtjen e kockave të forta.