BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Shëndeti

Kjo hile do t'ju shpëtojë nga tensioni i lartë i gjakut në sekondë!

Kjo hile do t'ju shpëtojë nga tensioni i lartë i gjakut

Edhe kur nuk i keni ilaçet aty, nuk keni pse të vuani më nga tensioni i lartë, gjithmonë nëse dini këtë hile. Merrni një stilolaps dhe përdoreni ashtu si një akupunturist do të përdorte një gjilpërë.

Rezultati që do të merrni është i menjëhershëm dhe kjo do teknikë do t’ju japë kohë mjaftueshëm për t’u kuruar më pas.

Presioni i lartë i gjakut nuk është edhe aq i thjeshtë për t’u zbuluar, madje shumë njerëz as që janë në dijeni që vuajnë prej tij. Mjekët shpesh e quajnë si “vrasësin e heshtur” pasi pasojat mund të jenë shumë serioze.

Një tjetër hile për të ulur tensionin?

Kjo hile do t'ju shpëtojë nga tensioni i lartë i gjakut

Pika në të cilën duhet të fokusoheni është shumë e thjeshtë për t’u gjetur. Njësoj si në foto, mbajeni shtypur me një stilolaps për më pak se një minutë. Kështu presioni i gjakut do të ulet dhe ju do të ndiheni më të çliruar. Mos harroni që kjo nuk është zgjidhje për ata që vuajnë nga tensioni në mënyrë kronike. Bëhet fjalë për një zgjidhje emergjente kur ilaçet përkatëse mungojnë.

Kjo hile do t'ju shpëtojë nga tensioni i lartë i gjakut

Një tjetër pikë që ndikon tek presioni i gjakut është ajo mes gishtit të madh dhe të dytë. Rrëshkiteni dorën derisa të prekni kockën që ndodhet aty. Ushtroni presion me majën e stilolapsit për 3 sekonda, pastaj pushoni dhe më pas vijoni për 5 sekonda të tjera. Përsëriteni masazhin për rreth 2 minuta.