Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kjo i ndodh trupit tuaj nëse nuk hani mish një vit

Postuar: 12/02/2019 - 19:31

Në rast se nuk konsumoni mish, ka përfitime të shumta.
Arsyet më poshtë mund të ju bindin që ta ndaloni konsumimin e mishit për të paktën 1 vit.
 
Humbja e peshës
 
Një person humb mesatarisht 4.5 kg nëse nuk konsumon mish.
 
Kjo sipas një studimi që tregon se vetëm mos-konsumimi i mishit u ofron mundësi të humbje peshës pa ndryshuar ndonjë rutinë tjetër, transmeton Gazeta Express.
 
Ulet risku i sulmit në zemër
 
Një studim tjetër thotë se nëse bëheni vegjetarian, e ulni kolesterolin dhe shytpjen e gjakut.
 
Kurse, ky studim thotë se personat që konsumojnë mish janë për 29% më të rrezikuar nga diabeti se sa vegjitarianët. Kurse ata që konsumuan çfarëdo lloj mishi, kishin 38% më shumë shansë që të kenë diabet.
 
Organizata botërore e shëndetiti rendit mishërat e përpunuara si nga shkaktarët kryesor të kancerit.
 
Bakteriet mbrojtëse
 
Një studim tjetër thotë se veganët kanë më shumë specie të bakterieve mbrojtëse në zorrët e tyre se sa mishngrënësit.
 
Do të ndiheni më mirë pas ushtrimeve
 
Studime të shumta kanë vërtetuar se personat që nuk konsumojnë mish performojnë më mirë në ushtrime dhe aktivitete fizike se sa ata që e konsumojnë mishin.
 
Do të ndiheni më mirë në përgjithësi
 
Persona të shumtë që kanë hequr dorë nga mishi kanë treguar se në përgjithësi janë ndier më mirë. Ata janë ndier më të shëndetshëm, janë aktivizuar më shumë, kanë ngrënë më shumë e kanë humbur peshë si dhe kanë zbuluar ushqime të reja për konsum.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 14:21

Shumica e njerëzve e dinë se qafa e mitrës së një gruaje shtrihet deri në 10 centimetra para se ajo të nisë të zgjerohet gjatë lindjes. Por sa e madhe është kjo me të vërtetë?

Postuar: 21/04/2019 - 13:57

 Ushqimi gjithmonë është i rëndësishëm për shëndetin dhe konsumatorët janë ata që bëjnë zgje

Postuar: 21/04/2019 - 12:50

 Të gjithave na pëlqen të dukemi sa më bukur, jo vetëm para pasqyrës, por edhe të tjerëve, p

Postuar: 21/04/2019 - 10:36

 Ripërdorimi i vajit për të gatuar sjell probleme mjaft të rënda për shëndetin e njeriut.

Postuar: 21/04/2019 - 10:26

Edhe pse shumica e kanë të vështirë të konsumojnë ushqim në mëngjes, ky vakt është mjaft i rëndës

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç ë

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si