BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Shëndeti

“Kjo pikë në trup e zbulon”/ Doktoresha tregon sekretin: Ja si kuptoni nëse keni kolesterol të lartë me një test të shpejtë

“Kjo pikë në trup e zbulon”/ Doktoresha tregon sekretin:

Nivelet e larta të kolesterolit në trup mund të shkaktojnë aterosklerozë, akumulimin e kolesterolit dhe substancave të tjera në muret e arterieve. Kjo më pas mund të zvogëlojë rrjedhën e gjakut nëpër arterie ose ta ndalojë atë plotësisht.

Nëse dyshoni se keni kolesterol të lartë, mund të bëni një test të thjeshtë në kushte shtëpie. Mjekja Monika Wasserman shpjegon si mund të kryhet ky test dhe çfarë mund të zbulojmë prej tij.

“Kryerja e një testi në këmbë mund t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse keni nivele të larta të kolesterolit apo edhe sëmundje koronare të zemrës për shkak të kolesterolit të rritur.

Për të ditur nëse keni kolesterol të tepërt në trup, shtypni butësisht pjesën e poshtme të këmbës me një gisht. Nëse ka një gërvishtje ose vrimë të dukshme në pjesën e poshtme të këmbës, kjo tregon se niveli i kolesterolit është shumë i lartë. Ky test tregon se kolesteroli i tepërt ka ngadalësuar qarkullimin e gjakut.

Thonjtë e zbehtë dhe mpirja në këmbë dhe këmbë mund të tregojnë gjithashtu nivele të larta të kolesterolit.

Sigurisht, mënyra më e mirë për të kuptuar nëse keni kolesterol të moderuar apo të lartë është të bëni një analizë gjaku. Kur keni kolesterol të lartë, mund të shihni ‘arcus senilis’, që është një unazë në sy rreth bebëzës”, zbulon doktoresha.