BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Shëndeti

Kjo sëmundje reagon ndaj motit të ftohtë, ja si të shmanget përkeqësimi

Kjo sëmundje reagon ndaj motit të ftohtë, ja si të shmanget

Psoriaza është një sëmundje autoimune, kronike e cila manifestohet me ndryshime në formë flluskave, skuqjeve, shtresave dhe zbokthit në sipërfaqe të lëkurës. Më shumë se 125 milionë njerëz në mbarë botën vuajnë nga kjo sëmundje.

Psoriaza dhe lëkura e thatë, ndikimi në ecurinë dhe përparimin e sëmundjes.

Psoriaza është një sëmundje e ndryshueshme dhe jo gjithmonë ka rrjedhë të parashikueshme, dhe me të, bashkë me shumë faktorë të cilët kanë të bëjnë me çdo person veç e veç, ndikojnë edhe ndikimet e jashtme.

Dimri është stina që mund të përkeqësojë në një masë të madhe simptomat e kësaj sëmundjeje. Ditëve të ftohta, ne bllokojmë ajrin e thatë, dhomat ajrosen më pak, njerëzit janë më pak të hidratuar, veshin rroba të rënda për t’u ngrohur… E gjithë kjo mund ta përkeqësojë psoriazën. Ajri i thatë favorizon tharjen e lëkurës, gjë që mund të shkaktojë edhe shfaqjen e baktereve.

Për të mbajtur mjaftueshëm lagështi në lëkurë, përdorni qumështin neutral për trupin që nuk irriton lëkurën tashmë të dëmtuar, si dhe mjete për pastrues pa parabenë.

Psoriazës “nuk i pëlqen” hidratimi

Hidratimi i lëkurës duhet të mbahet në një nivel të lartë gjatë muajve të ftohtë. Kjo i referohet kryesisht marrjes së mjaftueshme të lëngjeve në trup, nga ku lëkura do të “kënaq” veten. Rekomandohet të pini dy deri në tre litra ujë në ditë. Mos harroni se lëngjet i merrni edhe nga ushqimi dhe pijet e tjera, por preferohet që ai të jetë kryesisht ujë, me sa më pak lëngje dhe pije të gazuara.

Përdorni lagështues në dhomat ku kaloni më shumë kohë, si dhoma e ndenjes ose dhoma e gjumit. Kjo krijon një mjedis më të përshtatshëm për lëkurën e ndjeshme.

Është dimër, kemi ftohtë, ndaj është e kuptueshme që duhet të veshim sa më shumë rroba të ngrohta. Megjithatë, nëse vuani nga psoriaza, është mirë që të visheni me shtresa. Shtresa më e afërt me lëkurën tuaj duhet të jetë prej pambuku, një material i butë, që merr frymë që nuk gërvisht ose kruhet dhe është hipoallergjik.

Dimri është sezoni i gripit. Psoriaza dhe medikamentet që mund të merrni për të mposhtur ftohjen ose gripin ndonjëherë ndërveprojnë. Për këtë arsye rekomandohet vaksinimi kundër gripit. Megjithatë, kjo sëmundje është gjithashtu shumë e ndjeshme kur bëhet fjalë për vaksinat për shkak të ndikimit në imunitet, ndaj sigurohuni që të konsultoheni me një ekspert përpara vaksinimit.

Dimri, vëmendja shtesë në timon apo kur ecni, detyrimet dhe problemet e përditshme… Të gjitha sa më sipër shtojnë stresin. Meqenëse psoriaza është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj niveleve të larta të stresit, përpiquni ta ndikoni atë në të gjitha mënyrat. Mos e teproni me ushqimin dhe pijen, mos grumbulloni detyrime. Bëni disa ushtrime relaksuese herë pas here nëse uleni shumë para kompjuterit, relaksohuni me meditim ose joga dhe bëni ushtrime të frymëmarrjes.

Kur laheni, përdorni një pastrues hidratues në vend të sapunëve të patestuar ose agresivë. Shmangni sapunët e parfumuar. Dushi i shpeshtë dhe tharja e nxituar mund ta thajnë më tej lëkurën. Nëse mundeni, zgjidhni një banjë në vend të dushit dhe ulni temperaturën e ujit, le të jetë i vakët. Në këtë mënyrë do të largoni depozitat e papastërtive në lëkurë, do të zvogëloni mundësinë e tharjes dhe shkrirjes, por edhe do të ruani mjaftueshëm lagështi në lëkurë.

Aktiviteti fizik i rregullt ndikon në shpërthimin ose përkeqësimin e psoriazës në disa mënyra. Mos lejoni që moti i ftohtë t’ju ndalojë të bëni një shëtitje ose stërvitje. Sa më aktiv të jeni, aq më mirë ndiheni trupi dhe mendja juaj, më të ekuilibruar, më të sigurt dhe më të gëzuar. Vishuni mirë dhe mos hiqni dorë nga ushtrimet apo ecja, duke ndjekur këshillat për gardërobën.

Kujdesuni për shëndetin tuaj mendor

Psoriaza mund të shkaktojë depresion ose të përkeqësojë simptomat. Në dimër, ditët janë më të shkurtra, errësohet më herët, kështu që disponimi është melankolik. Shijojeni vetminë nëse jeni vetëm, por sigurohuni që ajo të mos kthehet në vetmi. Nëse vëreni se keni humbur interesin për disa aktivitete, se nuk keni energji ose jeni nervoz dhe gjithashtu keni psoriazë dhe simptomat po përkeqësohen, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Mbuloni të gjitha pjesët e ekspozuara të trupit dhe mbrojini ato nga të ftohtit. Vishni një shall për të mbrojtur fytyrën dhe qafën. Mos harroni dorezat për të ngrohur duart, si dhe një kapelë. Kini kujdes të mos lagni këmbët, pasi kjo mund të ndikojë keq edhe në psoriazën e këmbëve.