Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kombinimi i kafes me kakao e rrit funksionin e trurit

Postuar: 13/06/2018 - 15:42

Një eksperiment njëvjeçar i kryer nga Universiteti Georgia dhe Clarckson ka synuar të zbulojë se si pijet e nxehta ndikojnë në performancën tonë kognitive.

Në këtë studim, pjesëmarrësit është dashur të konsumojnë kakao me kafeinë, kafeinë pa kakao dhe pije placebo pa përmbajtur as kakao as kafeinë.Pas eksperimenteve dhe testimeve të ndryshme kognitive, rezultatet kishin treguar se kafeina dhe kakao janë zgjedhje e mirë për gjithsecilin që dëshiron ta rritë përqendrimin dhe funksionin e trurit.

Kjo pasi që pjesëmarrësit të cilët e kishin konsumuar atë kombinim, i kishin kryer të gjitha testet më shpejt sesa tjerët. 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/08/2018 - 23:53

Një tas kos a mund të zhbëjë efektet e dëmshme të ushqimeve me yndyra të larta ?

Postuar: 21/08/2018 - 23:31

Ndryshimi i stilit të jetesës, jeta dinamike, puna me orare të zgjatura përpara kompjuterave, lod

Postuar: 21/08/2018 - 23:07

Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar që disa proteina të caktuara të marra nga lëkura e një nënlloji

Postuar: 21/08/2018 - 22:52

Kur keni fëmijë të vegjël në shtëpi, ju bllokoni prizat, mbuloni skajet e mprehta dhe merrni sa m

Postuar: 21/08/2018 - 22:41

Trupi i njeriut është rreth 60 për qind ujë.Duke qenë se ne humbasin katër litra në ditë përmes d

Postuar: 21/08/2018 - 22:26

Tabasco është marka e një salce pikante dhe duhet thënë, e një ndër më të njohurave në botë.

Postuar: 21/08/2018 - 22:20

Thonë që dashuria lind nga stomaku, por as seksi nuk mund t’i shpëtojë grackave të tij sido